Investicijska klima u Hrvatskoj na najnižoj je razini! Srbija, Albanija i Crna Gora privukle su više stranih ulaganja od Hrvatske u 2010. godini, pokazuje najnovija analiza međunarodnih ulaganja “World Investment Report 2011”. Riječ je o publikaciji UNCTAD-a – Konferencije Ujedinjenih naroda za trgovinu i razvoj, koja je u utorak predstavljena u Hrvatskoj narodnoj banci u Zagrebu.
Katarski šeici čekaju
Srbija je lani privukla 1,3 milijarde američkih dolara stranih investicija, dok je Albanija prvi put u povijesti premašila milijardu dolara izravnih ulaganja iz inozemstva. Ispred Hrvatske je i Crna Gora, koja je privukla 780 milijuna dolara investicija. Hrvatska je sa 583 milijuna dolara bolja samo od Makedonije (293 milijuna) i BiH (63 milijuna dolara). Zabrinjava što su se strane investicije u Hrvatskoj u odnosu na 2009. strmoglavile čak 89 posto.
– U Hrvatskoj vlada inercija i otpor prema stranim ulaganjima. Moj je dojam da propuštamo silne mogućnosti. Katarski šeici nude milijarde za Brijunsku rivijeru, golf na Srđu je propao... Sve je to dokaz inercije, a državu čini manje konkurentnom na međunarodnoj razini. Mi smo tu jako zaostali – kazao je Branko Vukmir, posebni savjetnik UNCTAD-a.
Jedino rješenje je, smatra Vukmir, napraviti temeljitu reviziju u pristupu prema ulagačima jer su trenutačno strani investitori izgubljeni u šumi birokracije.
– Novi su zakoni još više zakomplicirali situaciju. Umjesto da ih rušimo, mi postavljamo nove barijere. Dva smo puta ukinuli agenciju za strana ulaganja, jednom vlada SDP-a, a drugi put aktualna vlast. A privlačenje stranih ulaganja postalo je strateško promišljanje ekonomske politike svake zemlje – ustvrdio je Vukmir.
Ekonomski stručnjaci smatraju da će zemlje u najbližem okruženju u budućnosti biti sve značajniji konkurenti Hrvatskoj u privlačenju stranih ulagača.
– Pogotovo ako znamo da se povratak stranih ulaganja u regiju na pretkrizne razine ne očekuje u srednjoročnom razdoblju. Naime, promatrane zemlje danas imaju jasniju EU perspektivu, ali i osjetno niže troškove rada u usporedbi s Hrvatskom – kazao je Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.
Još veći problem od količine izravnih investicija u Hrvatsku nepovoljna je struktura tih ulaganja.
– Većina promatranih investicija otišla je u uslužne djelatnosti dominantno orijentirane na domaće tržište (non-tradable sectors). Iako su ove investicije imale pozitivan utjecaj na domaće gospodarstvo (u trgovini kroz rast ponude i smanjenje marži, u telekomunikacijama snažnim razvojem i nižim cijenama te u bankarstvu smanjenom kamatnom maržom i visokom stabilnošću), izostali su utjecaji na rast produktivnosti i izvoza u prerađivačkom sektoru, kao, primjerice, u Slovačkoj i Češkoj. Upravo su strane investicije u navedenim zemljama znatno pripomogle ostvarivanju uravnotežene vanjskotrgovinske bilance, što je i preduvjet održivog gospodarskog razvoja – kazao je Šantić.
Ako se želi povećati priljev, ali možda i važnije, poboljšati struktura, stranih investicija, treba raditi na tri područja, smatra Šantić.
Motivirati tvrtke
– Sadašnji poticaji su određeni brojnim zakonima, a samim tim složeni i nedovoljno efikasni, stoga je potrebno osmisliti jednostavan i transparentan sustav poticaja, koji će motivirati tvrtke na zapošljavanje i tehnološku modernizaciju – kazao je Šantić. Zatim treba ukloniti barijere, pogotovo na lokalnoj razini, što bi se moglo ostvariti formiranjem standardiziranih regionalnih razvojnih agencija.
– Potrebno je po regijama izraditi katalog dostupne radne snage i zemljišta, a potrebno je razmisliti i o specijalizaciji pojedinih gospodarskih zona i industrijskih parkova... – zaključio je Šantić.
Pa nije ni čudno jer iako je i tamo balkanski cirkus ipak se manje uz krađu i lopovluk spominju Bog i domoljublje pa se lakše nešto dogovoriti..