(Ne)sporazum

Čačić ne govori istinu. Mirovinski fondovi ne žele spašavati 3. maj

'29.10.2011. Rijeka - U brodogradilistu 3. Maj svecano je porinut tanker Istra za prijevoz nafte izgradjen za narucitelja Uljanik plovidbu iz Pule. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL'
Foto: 'Goran Kovacic/PIXSELL'
1/3
22.06.2012.
u 11:07

Za razliku od mirovinskih fondova, FGS-ovi žele dokapitalizirati pulski Uljanik i tvrde da imaju dovoljno novca za to

Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić nije govorio istinu kada je u društvu ministra financija Slavka Linića novinarima predstavljao Vladin plan za spas riječkog brodogradilišta 3. maj.

U srijedu nakon sjednice Vlade na novinarskom brifingu Čačić je, naime, objasnio plan prema kojemu će brodogradilište Uljanik biti privatizirano i dokapitalizirano novcem Fondova gospodarske suradnje i domaćeg brodara, ali i novcem mirovinskih fondova, da bi u drugoj fazi takav dokapitalizirani Uljanik kupio riječki 3. maj.

Lešinarski fondovi

– Linić i ja smo te razgovore obavili. I s brodarom Uljanik plovidbom i s Uljanikom i sa FGS-ovima. FGS-ovi su obavili razgovore i bili kod mene s predstavnicima mirovinskih fondova – rekao je Čačić.

Plan Vlade otvorio je pitanje zašto bi uopće obvezni mirovinski fondovi ulagali u brodogradilišta, a naročito u posrnuli 3. maj. Hoće li se opet novcem građana, samo ovaj put budućih mirovina, spašavati velika brodogradnja? Obvezni mirovinski fondovi po svojoj su prirodi konzervativni ulagači, a hrvatska brodogradnja vrlo je rizična imovina, koja bi u svijetu tržišta kapitala bila logičniji izbor za takozvane lešinarske fondove. Oni jeftino kupuju posrnule tvrtke, ne bi li se u roku od pet godina naplatili ili iz njihova rasta ili iz dobre prodaje imovine.

I onda obrat: Šokantno i skandalozno!

Istražujući priču o tome zašto bi mirovinci ulagali u Uljanik, Večernji list iz izvora bliskih mirovinskim fondovima doznaje da o planu Vlade nemaju pojma, osim onoga što su saznali iz medija.

– Ne da s nama ništa nije dogovoreno, nego se ništa nije ni dogovaralo – poručuju iz jednog od mirovinskih fondova. Naša uloga, kažu, nikako nije da ulažemo u visokorizična ulaganja koja bi nam se možda mogla isplatiti, recimo to tako, ako se nekim čudom poklope rijetko sretni rasporedi planeta.

Više nije jasno je li Vlada samo zaobišla istinu ili je smišljeno pokušala izvršiti neposredan pritisak na mirovinske fondove, kako bi ipak spasila riječki 3. maj.

– Prije nego što je u priču ušao 3. maj razmatrali smo potencijalno ulaganje u Uljanik, ali to znači da smo bili spremni samo uzeti stvar u obzir, a ne uložiti u tvrtku – kazao nam je izvor iz jednog od mirovinskih fondova.

Rezervirano samo 50 mil.

I dok obvezni mirovinski fondovi ne znaju za Vladinu akciju, FGS-ovi imaju veliki interes za preuzimanje Uljanika. Riječ je o tri fonda: Nexusu, Prosperusu i Quaestusu. Iako precizno ne mogu odrediti koliko će im novca trebati za dokapitalizaciju pulskog škvera, sigurni su da imaju dovoljno novca za akciju, koju podržavaju u Vladi. Ključni igrač u ovom dijelu plana spašavanja 3. maja je Uljanik plovidba, privatna kompanija koja bi uz pomoć tri FGS-a podigla vrijednost Uljanika, nakon što postane privatna kompanija.

Država je ove godine u proračunu za ulaganja u FGS-ove rezervirala samo 50 milijuna kuna, ali u Ministarstvu financija uvjeravaju nas da će to biti dovoljno za akciju Uljanik - 3. maj.

Komentara 59

BA
BARUH
10:41 24.06.2012.

Zaboravih dodati, a Čačić laže kad zine.

MO
modovisisajteMaraschino
11:29 22.06.2012.

ma ima on plan za spas... ali sebe...

OB
-obrisani-
12:56 22.06.2012.

ma nije moguće kukuriku trbuhozborci su majke tereze opljačkane hrvatske . dali je tadeschi tajkun i produkt sdp-a?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije