ina na vladi

Hanfa u istrazi: pranje novca ili manipulacija cijenom dionice Ine?

\'15.01.2007., Zagreb - Ante Samodol, predsjednik Uprave HANFE. Photo: Dalibor Urukalovic/Poslovni dnevnik/PIXSELL\'
Dalibor Urukalović/Poslovni dnevnik
02.04.2011.
u 12:49

Mirovinski fondovi uložili su oko 38 mlrd. kuna, a ako cijena padne na početnih 2800 kn, gube oko 400 mil. kuna imovine.

Prijedlog izmjene Zakona o privatizaciji Ine kojim nitko ne bi mogao steći više od 49 posto dionica u tvrtki bit će tema današnje sjednice Vlade.

Borba za većinski udjel u Ini vodi se mjesecima, zbog čega je Hanfa i pokrenula istragu u koju su ovaj tjedan uključena i druga domaća mjerodavna tijela i zbog čega je obustavljena trgovina dionicom tvrtke. Prvotno se samo sumnjalo na manipulaciju cijenom, a sada, kako doznajemo, i na moguće pranje novca.

Iako je u Hanfinu priopćenju o obustavi trgovanja dionicom Ine, objavljenom u ponedjeljak, pisalo da traje do 1. travnja, uspostava trgovanja još je upitna jer je čelnik Hanfe Ante Samodol jasan “da će se to dogoditi tek kada istraga bude gotova”. U istrazi joj pomažu i tri strane regulatorne institucije.

Borba za prevlast u Ini počela je u prosincu, kada je MOL objavio ponudu za kupnju Ininih dionica po cijeni od 2800 kuna, nakon čega su mirovinci ponudili kupovinu po 30 kuna većoj cijeni i omeli MOL-ove planove. Potom je počela utrka za zlatnom dionicom, a Hanfa je odmah posumnjala u manipulaciju cijenom zbog niza transakcija povezanih osoba na platformama i kroz off shore račune, koji su cijenu dionice Ine podignuli na iznad 4000 kuna. Hanfa je posumnjala da je nalogodavac tih transakcija MOL. No, nekome je to u interesu. Možda samo ulagaču koji je računao da će zbog borbe za zlatnu dionicu cijena rasti, no tada bi trgovanje bilo transparentnije.

Neki stručnjaci tvrde da Vladina izmjena Zakona o privatizaciji neće poremetiti planove u borbi za većinski udjel, nego da je ključan dioničarski ugovor Vlade i MOL-a. Nije isključeno da cijena nakon uspostave trgovine opet padne. Mirovinci imaju oko četiri posto udjela u Ini i uložili su oko 38 milijardi kuna. Ako cijena padne na 2800 kuna, gube 1,2 posto imovine, tj. oko 400 milijuna kuna.

Ključne riječi

Komentara 7

Avatar babas
babas
13:29 02.04.2011.

Kakva prepotentna njuška,to mora da je KRA-DE-zeovac. Pouka stranim investitorima je odhebite od Hrvatske,izvarati i blokirati ćemo vas!

BA
baš
13:27 02.04.2011.

Vidi ovu sliku, vidi samozadovoljne budale. Ako dionica padne na početnih 2800 onda nekoga treba \"objesiti za jaja\" jer si je uzeo za pravo nekoga oštetiti, nekoga tko je mogao zaraditi. Pa, ulaganje u dionice jeste spekulativan posao. Na kraju i završetak studija je spekulativan. Nitko ne jamči siguran posao, nitko ne jamči dobar posao, nitko ništa ne jamči. Danas jeste sutra nije. Zašto bi s dionicama bilo drukčije. Lako se majmunima zajebavati s tuđim. I onda su još zadovoljni kako su pametni. Svoje su isprodali, izvukli, namjestili, a sada ljudima smještaju. Ne daju trgovati, ne daju prodavati, onda će uvesti porez itd. Kako živjeti u uvjetima u kojima netko gleda samo kako da ti uzme ili kako da ti ne da? Tako što gledaš vratiti mu istom mjerom, ako je to moguće. Ako nije čekaš povoljan trenutak. To se zove nepovjerenje, to se zove besmisao. Zato valja vući jasne i smislene poteze, a ne usred nečega kada ti ne paše sjetiš se i izokreneš svu ideju i koncept koji je bio na početku posla (ili nečega drugoga).

OB
-obrisani-
12:57 02.04.2011.

Naravno da Vlada Jace Kuse-r.....vuče sjajne poteze da ohrabri inozemne investitore..... . ...dakle......\"smo investirajte....a tad ćemo vam hebati mamicu\"....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije