Iako Estoniju gospodarska kriza nije pogodila tako snažno kao neke druge europske države, ova se zemlja, poput Hrvatske, suočava sa sve većim odlaskom radne snage. I to najviše u susjednu Finsku, piše Deutsche Welle.
Estonija je zabilježila gospodarski rast od osam posto, no on se dijelom bazira i na smanjivanju plaća i mirovina, pa je prosječna plaća zaposlenih u javnim službma od 500 eura nedostatna za život u glavnom gradu Tallinu gdje su cijene \'europske\'.
Primjetno je također kako stanovnici glavnog grada, i to oni visokoobrazovani žive dobro, dok stanovnici izvan većih gradova spajaju kraj s krajem.
Iz tog razloga sve više radnika, uglavnom mladih odlazi u inozemstvo, a najviše u Finsku koja je blizu, a i jezik im je sličan. O plaćama uopće ne treba trošiti riječi.
- Nisam nikad požalila što sam se preselila u Helsinki. U Tallinu sam zarađivala 600 eura mjesečno, a ovdje zarađujem trostruko više, priča medicinska sestra Annika Funu-Craker.
Mladi kao i kod nas sve više gledaju prema Kanadi i drugim prekooceanskim zemljama, a vlastima je zazvonilo na uzbunu kada su statistički podaci pokazali kako je u Estoniji prvi put od osamostaljenja broj stanovnika pao ispod 1,3 milijuna. U posljednjih dvadeset godina Estonija je izgubila 18 posto stanovništva.
Vlada zato sada razmišlja o novim mjerama, jer iako je gospodarstvo stabilno, ponajviše zbog čvrstih mjera štednje i discipline, postaje jasno kako se sa prosjećnom plaćom od 800 eura sve teže živi, a primjetan je osim iseljavanja i ozbiljan pad nataliteta.
I tamo bježe: Estonija u kojoj nema krize ostaje bez radne snage ------------------------------------------------ Zato što je to raj za izrabljivače. U Estoniji je problem potplačačenog radnika koji je nezadovoljan i traži zadovoljstvo gdje će od svog rada moći živjeti i čak pomagati roditelje ako ne mogu o sebi. To izrabljivači žele učiniti Grčkoj, Mađarskoj, Bugarskoj ne trebaju jer su potplačeni kao i Rumunji, Španjolskoj, Portugalu, ... Ove države koje sam naveo su u krizi i još im se smanjuju plače što znači da ih potplačuju. Manje plaće veće dađbine i to neće moći orlova vijeka morat će se riješiti nekakvim revolucijama ili sukobima širih razmjera. Isto je i u RH ide se na potplačivanje radne snage a to žele strani investitori jer ako do toga ne dođe nema ni investicija. Još malo pa ćemo imati poslušnike u Zagrebu a ne vladu koju je izabralo građanstvo RH.