Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić službeno odlazi u Moskvu, gdje mu je osnovni zadatak obaviti razgovore o mogućnostima privatizacije Petrokemije te ispitati ima li mogućnosti za ulaganja u brodogradilišta.
– Petrokemija bi mogla biti velika privatizacijska priča. To je priča koja bi mogla biti teška nekoliko stotina milijuna eura – rekao je Čačić na HTV-u uoči puta u Rusiju.
Više sastanaka
Visokopozicionirani izvor u Vladi jučer nam je rekao kako je Čačić s premijerom Zoranom Milanovićem usuglasio pregovaračke pozicije. Što se kutinske Petrokemije tiče, Čačić najprije treba izvidjeti kakva se uopće ponuda može dobiti. No, u Vladi je jasan stav da bi država u Petrokemiji morala zadržati određeni vlasnički udio i nakon eventualne prodaje ruskim partnerima. O tome bi li se moglo govoriti o kontrolnom paketu dionica ili čemu drugom, naš sugovornik iz Vlade nije mogao ništa reći napominjući da tek treba vidjeti što se nudi.
U službenoj najavi Čačićeva puta u Rusiju, od 25. do 26. ožujka, navodi se da će potpredsjednik Vlade u pratnji svojih pomoćnika i suradnika održati nekoliko sastanaka s ministrima Vlade Ruske Federacije te direktorima i predstavnicima ruskih tvrtki iz područja energetike i brodogradnje. Tu su OSK (Udruženje ruske brodograđevne industrije), Tehnopromexport, Lukoil, Ruzskie tehnologiji. Predviđeni su susreti i s predstavnicima hrvatskih tvrtki koje djeluju u Rusiji.
U odnosu na Petrokemiju, pretpostavlja se da bi za njezino preuzimanje mogao biti zainteresiran Gazprom. Kada je govorio o brodogradilištima, Čačić je spominjao da bi u Moskvi mogao otvoriti razgovore o brodogradilištu 3. maj.
U najavi puta kao dio Čačićeva programa ističe se sastanak sa Sergejom Šojguom, ministrom za izvanredne situacije Ruske Federacije i predsjednikom ruskog dijela međuvladine Hrvatsko-ruske komisije za trgovinsko-gospodarsku i znanstveno-tehničku suradnju. Tema razgovora bit će priprema održavanja VII. zasjedanja međuvladine Hrvatsko-ruske komisije za trgovinsko-gospodarsko i znanstveno-tehničku suradnju koja će se održati tijekom 2012. godine u Moskvi.
Također će razgovarati o međudržavnoj suradnji na područjima energetike, brodogradnje, industrije, upozoravanja i uklanjanja posljedica izvanrednih situacija, a razmijenit će informaciju o ostvarenoj robnoj razmjeni i međusobnim ulaganjima te aktualnom stanju međunarodnih ugovora, navodi se u priopćenju. Čačić će se isti dan sastati s ministrom energetike Ruske Federacije Sergejom Šmatkom te predstavnicima tvrtki Gazprom, Zarubežnjeft i Lukoil. Razgovarat će se o suradnji na području plina, nafte i elektroenergetike.
Dvije milijarde kuna
Komentirajući namjeru da se Petrokemija proda ruskom Gazpromu, Nenad Bakić kao vlasnik dionica Petrokemije pozdravio je tu namjeru. Prije mjesec dana objavio je članak u kojemu je državi poručio da bi bilo bolje prodati Petrokemiju nego Croatia osiguranje i HPB. Kao argumente je naveo dobar poslovni i organizacijski ustroj Petrokemije, njezinu znatnu vrijednost – odnosno da bi država za svoj udio mogla dobiti 2 milijarde kuna – razvojne mogućnosti, prednosti partnera povezanog s plinskim poslovanjem (što je Gazprom), mogućnost rasta Petrokemije iz regionalnog u europskog diva te građenje odnosa s Rusijom.
U Vladi je jasan stav da bi država u Petrokemiji morala zadržati vlasnički udio i nakon eventualne prodaje ruskim partnerima. Hoće li to biti kontrolni paket dionica ili nešto drugo, ovisit će o tome što se bude nudilo
zašto izrael ne raspiše tijeralicu za gazimirom i ćope ga na tim nekim službenim putovanjima --i spasi nas --