neisplativo

Nakon 3 godine otplate kredita glavnica veća 13.000 eura?!

'Ilustracija: posao...kompjuter....ured... Obavezno potpisati: PHOTOS.com'
''
23.09.2010.
u 07:00

Ostvario se najcrnji scenarij na koji je upozoravao HNB; u euriziranoj ekonomiji kredit u švicarcima težak je uteg.

Da su krediti valutno vezani uz švicarski franak nepovoljni već je svima jasno, no da su uistinu prava propast, pokazuje se pokuša li ih očajnik konvertirati u kredit u eurima. Izračun koji smo zatražili od banaka pokazao je da bi glavnica kredita protuvrijednosti 100 tisuća eura, podignutog 1. siječnja 2007. godine na rok otplate od 25 godina, u trenutku konverzije danas bila od devet do gotovo 14 tisuća eura veća nego u trenutku podizanja. Dužnik koji je u 3 godine i 9 mjeseci otplatio 44 rate kredita ne bi bio čak ni na nuli, nego u minusu koji otprilike iznosi kao prosječna godišnja plaća!

Konverzija ako tečaj pada

Neisplativost konverzije, potkrijepljena konkretnim brojkama, ne ostavlja puno mogućnosti korisnicima kredita. U Zagrebačkoj banci smatraju da je mnogo bolje rješenje za onoga tko ne može podnijeti teret povećanih rata privremeno produženje roka i načina otplate kredita. Preporučuju praćenje tečaja i donošenje eventualne odluke o konverziji u euro u fazi pada tečaja franka.

Gubitak na tečaju u odnosu na euro već se dogodio i konverzija u ovom trenutku ne poništava taj utjecaj, nego eventualno štiti od daljnjeg jačanja franka. Konverzija u euro isto tako onemogućuje poništavanje tog utjecaja u budućnosti i "vraćanje na početne pozicije" ako bi švicarski franak u idućem razdoblju padao. Stambeni su krediti dugoročni i na tako dug rok treba očekivati da će tečaj u jednom razdoblju biti viši u odnosu na euro, ali za konačan utjecaj treba vidjeti razvoj u godinama koje dolaze – smatra i Tomislav Krpan, glavni direktor za poslovanje s građanstvom, malim i srednjim poduzetništvom te prokurist Splitske banke.

Uz švicarac više kvadrata

Krpan tvrdi da Splitska, a ni ostale banke, ne profitiraju od jačanja franka u odnosu na euro, jer su krediti odobreni u francima refinancirani kreditima u toj istoj valuti, pa banka ima obvezu vratiti povučene kreditne linije. Napominje i da su, zbog niže rate u trenutku uzimanja kredita u švicarcima, klijenti izračunom kreditne sposobnosti često mogli uzeti veći iznos stambenog kredita, odnosno kupiti nešto veći stan nego što bi to mogli kreditom u eurima. Ta je teza točna, no ne pomaže činjenici da je standard života u tim većim stanovima u međuvremenu znatno srozan zbog "raskvasalih" rata. Ono što banke redovito "zaborave" istaknuti jest da produljenjem roka otplate klijent vrati banci više novca.

 

Komentara 23

OZ
ozujsko
22:22 23.09.2010.

balkanski je narod nazalost glup daga bog sacuva,ma sta mislite kad Svicarac dize kredit stambeni ili gotovinski dali trazi Hrvatske kune ili eure ili dolare,ajjjjj boze milostivi........

LI
lipa75
14:36 24.09.2010.

Priča s HNB-om i Rohatinskim je kao da neki sportski klub redovno gubi, a da nas svi uvjeravaju da je trener najbolji. Rohatinski, ako i dalje želi biti trener, mora već jednom objasni zašto su baš u HR najveće kamatnene stope i pod čijim utjecajima igra HNB.

AU
auditor
10:00 23.09.2010.

@ gary 1 Dobro Gary1, posve si u pravu. Ali reci ti meni, šta ćeš poduzeti po tom pitanju? Samo ćeš mirno gledat prekriženih ruku i piskarat po laptopu, ili ćeš zaista nešto i PODUZET da suzbiješ nepravdu?? Molim odgovor...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije