Izlazak Grčke iz eurozone mogućnost je o kojoj su prvi put otvoreno počeli govoriti neki dužnosnici europskih vlada i središnjih banaka. Financijski savjetnik novog francuskog predsjednika Hollandea kaže kako grčko napuštanje eura postaje \"pretpostavka koju danas više ne možemo izbjeći\" i strahuje od širenja zaraze po cijeloj eurozoni. Istodobno, njemački socijaldemokrati, ohrabreni pobjedom antimerkelovca u Francuskoj i svojim trijumfom na pokrajinskim izborima u Sjevernoj Rajni Vestfaliji, iznijeli su jučer šest uvjeta kancelarki Angeli Merkel, među kojima je i revolucionarna ideja uspostave Europske socijalne unije, u kojoj bi u svim zemljama članicama bile jednake plaće i uvjeti rada!
Guverneri o \"razvodu\"
– Ideja o istim plaćama i radnim uvjetima na razini cijele unije nije utopistička. Ako gradimo zajedničku obitelj, a to je ideja EU, nije normalno da je jedan metalac plaćen tri do četiri puta manje na samo 100 kilometara udaljenosti. Metalac u Češkoj za jedan sat zaradi šest eura, a u Njemačkoj za taj isti posao 24 eura. EU već 20 godina ide u krivom smjeru, u suprotnost od svoje prvobitne ideje jedinstva i mira. Narodi unutar EU počeli su mrziti jedni druge jer se za isti rad različito plaća unutar iste unije, a to vodi raspadu EU – kazao je ekonomist Ljubo Jurčić.
No, može li jedna grčka ekonomija isto platiti svoje radnike kao neusporedivo jača njemačka?
– Produktivnost rada određena je tehnologijom i ako su radnici, primjerice, u Volkswagenu isto obučeni, imaju istu produktivnost i u Njemačkoj i u Slovačkoj, nema nikakvih razloga da budu manje plaćeni – zaključio je Jurčić.
Paul Krugman, američki ekonomist i dobitnik Nobelove nagrade, predviđa da će Grčka izaći iz eurozone \"vrlo vjerojatno sljedećeg mjeseca\". Uslijedit će, kaže, masovno povlačenje novca iz talijanskih i španjolskih banaka jer će svi htjeti prebaciti novac u Njemačku. Moguće je uvođenje ograničenja na prebacivanje novca, što znači da, barem privremeno, neće svi moći doći do svog računa. Posljednja točka Krugmanova predviđanja jednostavno glasi: \"Kraj eura.\"
– Sve će se to događati u sljedećim mjesecima, ne godinama – upozorava cijenjeni američki ekonomist.
Ali dodatnu dramu stvara to da i guverneri središnjih banaka, a ne samo analitičari, govore kako je izlazak Grčke iz eurozone već danas moguć scenarij. Luc Coene, belgijski guverner, govori o \"prijateljskom razvodu\" s Grčkom, irski guverner Patrick Honohan izjavljuje da izlazak iz eura, iako nije uopće zamišljen u ugovorima Unije, može biti tehnički izveden. A šef njemačke Bundesbanke Jens Weidmann kaže da bi \"posljedice za Grčku bile puno ozbiljnije nego za eurozonu\". Savjetnik grčke vlade Richard Parker na pitanje je li moguć izlazak Grčke iz eura kaže da su u Ateni \"sve opcije su na stolu.\"
Grci glavom ili srcem?
Predsjednik Eurogrupe, tijela u kojem sjede ministri financija svih zemalja eurozone, pokušao je smiriti sve te špekulacije.
– Naša je želja da Grčka ostane u eurozoni nepoljuljana. Ne sviđa mi se kako neki svakodnevno prijete Grčkoj – rekao je Jean-Claude Juncker. Ali na tom je istom sastanku Eurogrupe izjava njemačkog ministara financija Wolfganga Schäublea drukčija: – Ne vidim što još možemo učiniti –rekao je.
Grčka se našla pred izlaskom iz eurozone nakon što su na izborima pobijedile radikalne stranke koje odbijaju pomoć EU, jedinu slamku na kojoj Grčka trenutno diše. Grčki će birači vjerojatno ponovno morati na izbore jer su jučer propali pregovori o stvaranju velike koalicije koja bi dala novu vladu. Europske elite još se nadaju da će Grci na novim izborima glasati \"glavom\", a ne \"srcem\", kako se doživljava njihov revoltirani izbor radikala prije 10 dana. Ali ako i na ponovljenim izborima izaberu pat-poziciju, njihov izlazak postaje neminovan.