Dionice tvrtki koje su obvezne objaviti ponudu za preuzimanje ni jedan mali dioničar ne bi smio prodavati po sadašnjoj cijeni na burzi, nego onoj važećoj na dan nastanka te obveze. Prema popisu u Hanfi, u Hrvatskoj je 14 takvih tvrtka.
Iako smo o toj vrsti zaštite pisali, mali dioničari javljaju nam se jer sumnjaju da odštetu za razliku u cijeni mogu ostvariti ovrhom preko trgovačkog suda. Na sudu potvrđuju da dioničari imaju to pravo, odnosno mogu ostvariti prodaju po uvjetima važećim na dan kada je nastala obveza za preuzimanjem.
Uspjeli prodati
Uostalom, dobili smo potvrdu da je skupina malih dioničara uspjela tako prodati dionice Industrogradnje, za koju je obveza za preuzimanje, kad su posrijedi tvrtke Negotiatior i nizozemska Aglaia, nastala prije gotovo dvije godine, a pošto im se udjel u toj građevinskoj tvrtki popeo na 63 posto. Razlika u cijeni sadašnje i one otprije dvije godine isplaćena je malim dioničarima kroz dionice Negotiatora. No oni koji se bave rješavanjem takvih tužbi preporučuju da je sigurnije ići udruženo, odnosno da se nekoliko malih dioničara okupi i podnese tužbu mjerodavnu trgovačkom sudu. S druge strane, javljaju se i oni mali dioničari koji su već prodali dionice po znatno nižoj cijeni od one na koju su imali pravo, a s obzirom na to da je društvo već bilo u obvezi objave ponude za preuzimanje.
Primjerice, prije dvije godine velik je broj osoba uložio novac kroz dokapitalizaciju u Industrogradnju, tada perspektivnu tvrtku, nadajući se da će cijena njezine dionice rasti. No dogodilo se obrnuto i kada je počela kliziti, počeli su prodavati dionice kako bi zadržali barem dio uloženog. No već tada postojala je obveza o preuzimanju koja im je mogla omogućiti prodaju po višoj cijeni.
Sudska praksa još ne poznaje slučaj da dioničari koji su već prodali dionice također dobiju odštetu. No, kažu stručnjaci, može se pokušati i takvo što. Jer i samo se tržište prvi put susrelo sa slučajem da tvrtke ne mogu objaviti ponudu za preuzimanje jer nemaju jamstvo, odnosno osigurana sredstva kojima bi jamčili otkup preostalih dionica.
Nema zastare
U nekih to traje već nekoliko godina, dio njih već i opovrgava takvu obvezu, govore i o zastari... No Ante Samodol, predsjednik uprave Hanfe, tvrdi da zastare nema. U Hanfi su svjesni da bi mnogi htjeli izbjeći takvu obvezu jer ipak ona onemogućuje pravo glasa, a postoji i opasnost da udruženi mali dioničari na temelju odštete preuzmu velik broj dionica društva.
Josip Galinec, vlasnik Negotiatora i direktor Industrogradnje, rekao nam je nedavno da je svjestan toga kako obveza njegove tvrtke o objavi ponude za preuzimanje Industrogradnje postoji, no da mu je za to potrebno oko 150 milijuna kuna, kojih nema. No isto tako tada je bio i opovrgnuo da je itko podnio tužbu i dobio odštetu.
A mislili smo da je jedno tako veliko gradsko poduzeće \"Industrogradnja\" koja je u svoje vrijeme bila institucija, neuništivo! Nažalost dovoljno je bila samo promjena sistema i ovakvi mali štetočinje kao ovaj na slici da na krilima promjena u društvu unište sve oko sebe. Ovakvi su gori od peronospore!