Europska komisija upozorila je hrvatsku Vladu da bi joj bilo pametno ukinuti takozvani SMS porez. Doznajemo da je Neelie Kroes, zamjenica predsjednika Europske komisije i europska povjerenica za digitalni razvoj, Vladu pismeno upozorila da ekstra porez od šest posto koji moraju plaćati naši mobilni operateri nije u skladu s europskim pravilima i zakonima.
Ili harač ili investicije
Pismom je upozorila Vladu da dodatnim porezima samo jednoj industriji ne smije puniti proračun, iako će Hrvatska tek u srpnju 2013. godine postati članica Unije.
U Vladi su nam potvrdili da je europska povjerenica Neelie Kroes pismeno upozorila resornog ministra Zlatka Komadinu kako spomenuti porez nije u skladu s europskim zakonima.
– Upozorila je da pored PDV-a i poreza na dobit Vlada ne bi trebala imati još i ekstra porez na telekomunikacijske usluge – rekao je naš izvor blizak Vladi. Dodao je da pritisak zasad još nije prejak te da Vlada ima "plan B" ako pritisci Europske komisije budu jači. U detalje plana nije želio ulaziti.
– Reći ću vam samo da je Radimir Čačić s telekomima već sklopio džentlmenski sporazum o njihovim investicijama u razvoj 4G mreže – kaže naš izvor.
Inače, trošarine ili "krizni harač" mobilnim operaterima u obliku šest posto od prihoda glasovnih usluga i SMS-a uvedene su još u ljeto 2009. godine, za bivše vlade. Porez je trebao važiti do 1. siječnja, ali ga je nova Vlada odlučila ponovno uvesti od 1. veljače.
Istina, Milanovićeva vlada, u konkretnom slučaju predvođena ministrima financija i gospodarstva Slavkom Linićem i Radimirom Čačićem, odlučila je porezni namet iskoristiti kao svojevrsnu polugu prisile kako bi mobilne operatore natjerala na ulaganja. A dok ne budu pokazali i obećali da će doista ulagati, harač će im ostati.
Jednom su već sjeli za stol svi "uključeni" te najavili da će se ponovno sastati početkom svibnja i pokušati naći rješenje na obostrano zadovoljstvo.
Milijuni od koncesija
Zasad, na stolu su koncesije za mrežu četvrte generacije – takozvani LTE. Iako LTE ne može u punom opsegu zaživjeti još dvije godine, unaprijed plaćene koncesije od barem tristo milijuna kuna, Vladu bi, čini se zadovoljile. Lani se, naime, od "SMS poreza" u državni proračun slilo otprilike 300 milijuna kuna, a isti iznos Vlada planira prikupiti i ove godine.
Maksimalan rok trajanja harača i sama Vlada predvidjela je do pristupanja Europskoj uniji, odnosno 1. srpnja 2013. godine, jer takav oblik oporezivanja industrije nije u u skladu s EU regulativom. Prema zakonima Unije, telekomima je moguće nametnuti dodatne poreze samo ako im je svrha plaćanje administrativnih i regulatornih troškova vezanih za telekomunikacije.
U bivsoj YUGI je takodjer bilo dobro tj. za vrijeme komunista samo si morao biti trofazni.