Štednja

Uštedama Ina povećala EBIT za 1,1 mlrd. kuna, rezali su sve troškove

Ina benzinske postaje (1)
INA
26.07.2011.
u 16:36

Na radnicima se u Ini uštedjelo 200, na telefonima 7, a na cateringu 6 milijuna kuna

Ina je od kraja 2009. godine do prvog tromjesečja 2011.za 1,1 milijardu kuna poboljšala EBIT (dobit prije oporezivanja i kamata) zahvaljujući projektu OptINA 2, odnosno raznim uštedama u poslovanju.

Na nabavi još 250 mil. kn

Tako je Ina smanjila troškove, odnosno rashode za 740 milijuna kuna, a prihodi su povećani za 340 milijuna kuna, predstavio je podatke Berislav Gašo, izvršni direktor za korporativne servise odgovoran za projekt OptINA 2. Do 2012. godine u Ini očekuju da će na nabavi uštedjeti 250 milijuna kuna, troškove telefoniranja u Ini su smanjili sa 13 na šest milijuna kuna, na cateringu na platformama uštedjelo se šest milijuna, a tehničko održavanje smanjilo se sa 39 na 27 milijuna kuna.

Na zaposlenicima su u Ini uštedjeli oko 200 milijuna kuna, potvrdio je Gašo, i to u sklopu programa zbrinjavanja viška radnika. Unatoč tome, Gašo tvrdi kako su Ini radnici na benzinskim crpkama i dalje 2,5 puta “skuplji” nego oni kod konkurencije. Štedjelo se i u rafinerijama, ali Gašo tvrdi tek na proizvodnim materijalima, ne na uštrb novih investicija. Gašo je poručio kako je uprava dala mandat izvršnim direktorima da dobro pročešljaju svoje sektore i pronađu na čemu se sve može uštedjeti.

U projekt OptINA uključeno je 75 menadžera, u sklopu programa je 240 inicijativa, a njih 180 u potpunosti je implementirano. Iako se najveća pažnja uštedama posvetila u sektoru nabave, one su ostvarene i u financijskom sektoru, u korporativnim servisima, u istraživanju i proizvodnji, rafinerijama, marketingu te trgovini na malo.

– OptINA 2 je ključni alat restrukturiranja poslovanja Ine s konačnim ciljem poboljšanja operativne učinkovitosti kompanije. Jedino ovakvim naporima možemo Inu vratiti na njeno zasluženo mjesto u regionalnom gospodarstvu – poručio je jučer Gašo.

Ide i OptINA 3

Dodao je kako Ina za razliku od ostalih svjetskih, naftnih kompanija nije smanjivala svoje investicije u jeku krize 2008. i 2009. godine, Ina ih je zadržala. Gašo je naglasio kako će u dogledno vrijeme uslijediti i projekt OptINA 3, a unatoč inzistiranju na uštedama u Ini jučer nisu htjeli odgovarati na pitanja o natječaju za nabavu naftnih derivata koji je bio raspisao HŽ, a na koji se Ina propustila javiti jer je ponuda predana s tri minute zakašnjenja. Budući da taj natječaj nije bio tema konferencije za medije, nismo doznali odgovor na pitanje kako se Ini uspjela potkrasti takva greška. S druge strane, u Ini tvrde da provođenje projekta OptINA ima minimalne troškove te kako kako se sve uštede pažljivo prate i mjeri se njihov utjecaj na Inin račun dobiti i gubitaka.

Ključne riječi

Komentara 14

DU
Deleted user
17:22 26.07.2011.

Ovo je već ravno čudu, gdje god makneš Hrvate iz uprave, firme procvjetaju... Bez obzira na sektor, jel su u pitanju banke, T-Com, Ina... Možda je to rješenje za izlazak iz krize, zabrana zapošljavanja korumpiranih i nesposobnih Hrvata u državnimm tvrtkama... Pogotovo ako dolaze iz politike ...

JO
josmalopanestalo
18:30 26.07.2011.

povečali su cijenu plina kojeg inače ima dosta za hrvatsku i izvoz (propan-butan) sa 4kn po kili na 8kn po kili u godinu dana, pa se ti grij ak imaš love,opet moramo spasiti mađarsku

DZ
davor_zg
16:48 26.07.2011.

zato je ***** digla cijene goriva ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije