privatizacija

Za Croatiju Airlines zainteresirani Kinezi i Indonežani

'22.05.2013., Zracna luka Zagreb, Zagreb - Poljetanje zrakoplova Airbus A320 kompanije Croatia Airlines.  Photo: Borna Filic/PIXSELL'
'Borna Filic/PIXSELL'
17.10.2013.
u 20:14

Od partnera se očekuje da jača flotu, svjež novac i stvaranje regionalnog čvorišta u Zagrebu

Počela je privatizacija Croatije Airlinesa. Vlada je na sjednici pokrenula postupak javnog prikupljanja ponuda za prodaju 49 posto dionica Croatije Airlinesa u državnom vlasništvu, a Republika Hrvatska zadržat će 50,25 posto udjela.

Svi su modeli mogući

Prema riječima ministra prometa Siniše Hajdaša Dončića budućnost Croatije Airlinesa, njezina opstojnost, moguća je samo ako u tvrtku uđe strateški partner. Cijeli bi postupak, prema procijeni Hajdaša Dončića, trebao bi biti gotov do ljeta, a više je puta istaknuo i kako dobiveni novac neće ići u državni proračun nego isključivo u kompaniju za čiju je dokapitalizaciju država već dala 1,1 milijardu kuna. Koliko bi se novca moglo dobiti prodajom 49 posto Croatije Airlinesa, u Vladi nisu željeli špekulirati. Pričekat će s procjenom Centra za restrukturiranje poduzeća (CERP).

Ipak, u vladinim krugovima doznajemo da novac neće biti glavni faktor za odabir najboljeg strateškog partnera. I iako su trenutačno svi modeli mogući, u Vladi bi, doznajemo, korektnom ponudom smatrali onu koja bi našoj aviokompaniji osigurala svjež novac za daljnju dokapitalizaciju tvrtke, nove avione u floti te onu koja će omogućiti stvaranje regionalnog avionskog čvorišta u Zagrebu.

– Bez strateškog partnera Croatia Airlines ne bi mogla opstati. A u sadašnjem obliku tvrtka može izdržati najviše do 2015. godine – rekao nam je izvor iz vladinih krugova.

Potencijalnih partnera ima. U krugovima bliskim Vladi ističu kako bi ti partneri imali i te kako koristi od ulaska u Croatiju Airlines, a kao najveće plusove spominju izrazito kvalitetno osoblje Croatije Airlines te dostupnost europskih gradova.

Interes postoji

Zasad je zanimanje za ulazak u Croatiju Airlines iskazalo nekoliko tvrtki. U javnosti se već spominjala tvrtka Garada iz Indonezije, a navodno su zainteresirani i Kinezi.

>> Vlada odlučila: Od studenog skuplja struja!  

>> Kvarovi zrakoplova ne ugrožavaju sigurnost zračnog prometa

Komentara 1

Avatar Vrtlaric
Vrtlaric
10:19 11.12.2014.

jel ima i kompanija garada ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije