Najveće glazbeno natjecanje

Jacques Houdek predstavljat će Hrvatsku na Eurosongu u Ukrajini

zagreb 25012015 zak houdek i obitelj, brigita, sofija i david snimio drazen kokoric
Foto: Storypress
1/4
17.02.2017.
u 08:14

Godinama je bio na korak do natjecanja, no sada ga je poslužila sedma sreća i HRT je odlučio da će braniti naše boje na 62. glazbenom natjecanju. Idući tjedan bit će poznata pjesma s kojom nastupa u svibnju u Kijevu, a sudeći po dosadašnjim izjavama, pjevat će svoju autorsku skladbu

Dugo se nagađalo o našem predstavniku na ovogodišnjem Eurosongu, ali sada je, doznajemo, odlučeno da će nakon sedam pokušaja da dođe do natjecanja Jacques Houdek konačno pjevati za Hrvatsku u svibnju u Ukrajini. Jacques je na Dori debitirao 2002. s pjesmom “Čarolija” i tako počeo svoj put k Eurosongu.

Nasljednik svoje učenice

“Čarolija” nije Jacquesu osigurala pobjedu i te nas je godine predstavljala Vesna Pisarović, ali to ga nije obeshrabrilo. Iduće godine predstavio se pjesmom “Na krilima ljubavi” i došao do petog mjesta. Nešto bolji, ali nedovoljan plasman ostvario je 2004. s pjesmom “Nema razloga”, a isto se dogodilo i sljedeće godine s pjesmom “Nepobjediva”.

Nadao se da će pjesmom “Umrijeti s osmijehom” napokon pobijediti, ali te godine na Eurosong je otišla Severina sa “Štiklom”. Nakon četverogodišnje stanke, Jacques se 2011. vratio na Doru s pjesmom “Molitva”. Pobjedu je odnijela Daria Kinzer, a on se naljutio jer je tvrdio da se manipuliralo glasovima gledatelja i demonstrativno napustio pozornicu. To je bilo Jacquesovo posljednje natjecanje na Dori.

Budući da se Hrvatska posljednjih nekoliko godina nije uspjela plasirati u finale, HRT je odlučio da se Hrvatska neće natjecati na Eurosongu 2014. i 2015. godine. Na natjecanju je ponovno sudjelovala 2016. i plasirala se u finale natjecanja.

Te godine u Stockholmu je Hrvatsku predstavljala pobjednica prve sezone showa “The Voice” Nina Kraljić, kojoj je Jacques bio mentor, ali na kraju je završila na 23. mjestu. Jacques je tada stao u Nininu obranu govoreći da ga zabrinjava stručnost žirija i da su često neprofesionalni. Uglavnom, što se ove godine i Jacquesa tiče, još nije poznato kojom će nas pjesmom predstavljati, doznat ćemo to idući tjedan, ali Jacques je jednom izrazio želju da bi volio pjevati svoju, a ne tuđu pjesmu pa se očekuje njegov autorski uradak.

Od 62. Eurosonga u Kijevu dijele nas samo tri mjeseca, dva polufinala su 9. i 11. svibnja, a finale 13. svibnja. No, iako sada imamo i predstavnika, još je upitno hoće li se natjecanje uopće održati. Naime, cijeli ukrajinski organizacijski tim dao je ostavku. Kažu kako od prosinca, kada je na čelo došao novi šef, nisu donijeli nijednu odluku, odnosno da je on blokirao svaku njihovu odluku. Rekli su i da su dali sve od sebe u pokušaju da ovaj Eurosong učine jednim od najboljih, no zbog narušenih ljudskih vrijednosti taj posao ne mogu i ne žele nastaviti.

Ipak, ulaznice za finale i polufinala puštene su u prodaju 14. veljače, što znači da su organizatori optimistični i vjeruju da će natjecanja biti. Ove godine slogan Eurosonga je ‘slavljenje različitosti’, a logo je dizajniran po uzoru na tradicionalnu ukrajinsku koraljnu ogrlicu (namisto). U Ukrajini je to zaštitna amajlija, simbol ljepote i zdravlja.

Čak 43 predstavnika zemalja bit će ugošćena u najvažnijoj ukrajinskoj građevini. Međunarodni izložbeni centar moderni je kompleks za izložbene forume, kongrese i umjetničke predstave. Jedna je od najvećih zgrada u zemlji i sastoji se od tri paviljona i proteže se na 58.000 četvornih metara.

Hrvatska je prvi put samostalno sudjelovala na Eurosongu 1993. s pjesmom “Don’t Ever Cry” grupe Put te osvojila 15. mjesto, uslijedili su Tony Cetinski sa 16. mjestom, Magazin i Lidija Horvat Dunjko s “Nostalgijom” i šestim mjestom, a 1996. Maja Blagdan donijela je sjajno četvrto s izvedbom “Svete ljubavi”. Jednak uspjeh ponovila je Doris Dragović tri godine poslije. Godine 1998. Danijela Martinović s “Neka mi ne svane” bila je peta.

Od 2000. do 2007. Hrvatska je redovito sudjelovala u finalnoj večeri. Tada je jedino Goran Karan s baladom “Ostani” uspio ostvariti deveto mjesto. Mračno doba Eurosonga počelo je 2007., kada su na 30. mjestu završili Dragonfly i Dado Topić s “Vjerujem u ljubav”. Otad pa do 2016. Hrvatska nije ušla u finale. Najlošiji plasmani dogodili su se od 2010. kada je grupa Feminnem s “Lako je sve” završila na 33. mjestu, a 2011. imali smo najgori plasman. Daria Kinzer završila je na 34. mjestu. “Nebo” Nine Badrić zasjelo je na 29., a 2013. Klapa s mora i “Mižerija” na loše 33. mjestu.

>>Ovo su najveće svađe na našoj celebrity sceni

>>Jacques Houdek: Treća sezona Voicea ipak se priprema, a ja se nadam biti u njoj​

Komentara 17

JO
Jose Oklahoma
08:47 17.02.2017.

Prati li netko uopće taj politički izmanipulirani festival glazbenog škarta?

MA
malaliba
09:17 17.02.2017.

Houdek ima dobar glas, ali mi nije jasno tko ga je izabrao, i kako je moguće izabrati ga bez da se zna koja pjesma ide?! Šaljemo mačka u vreći, bolje da se držimo sa strane i budemo samo promatrači poštoošto nam je ovako i onako muzika katastrofalna i samo se sramotimo. Izgleda da HRT ima previše novaca, pa ga mora potrošiti!

Avatar neidemdalje
neidemdalje
12:31 17.02.2017.

ako je odlučio HRT onda će on i predstavljati hrt a nikako hrvatsku jer hrvatska to nije odlučila...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije