Pismo o referendumu koje je katalonski predsjednik Artur Mas potpisao krajem prošle godine te poslao svim čelnicima država članica Europske unije, osim Španjolske, te visokim dužnosnicima EU, nikada nije stiglo u Hrvatsku, ni na adresu Vlade, koja je bila označena kao primatelj, ni na adresu Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Ipak nije apel
To je samo jedan od razloga zašto se hrvatske vlasti dosad nisu očitovale o najavljenom referendumu o nezavisnosti te pokrajine na sjeveru Španjolske. Također, doznajemo, Masovo pismo nije stiglo u još četiri europske države, među kojima je i Cipar. Iako je u katalonskim i hrvatskim medijima pismo predsjednika Masa nazvano “apelom za podršku referendumu i neovisnosti u procesu osamostaljenja”, od izvora koji su to pismo imali u rukama doznajemo njegov da sadržaj ne ide u tom smjeru. U pismu na engleskom jeziku, istom za sve čelnike EU, samo se navodi trenutačno stanje stvari i ne traži se ni podršku, a zapravo ni komentar. Tako – čak i kad bi i željele – hrvatske se vlasti nisu na osnovi čega imale očitovati.
No znakovito je da nitko od čelnika država koje su dobile pisma, što uključuje i njemačku kancelarku Angelu Markel, nije ga komentirao. Iako je još rano za komentiranje neovisnosti jer je i referendum najavljen za studeni ove godine upitan, države su redom smatrale da je dovoljno što je iz institucija EU poslana poruka kako je riječ o unutarnjopolitičkom pitanju. Isti stav, doznajemo, ima i Hrvatska bez obzira na to koliko se u katalonskim medijima i među političarima Hrvatska navodi kao uzor u procesu osamostaljenja.
Nesiguran euro
No dok je osamostaljenje jedna stvar, EU, kao i Hrvatska, jasno su se očitovali kako bi tretirali novu državu. Hrvatska smatra, kao princip, da nema automatskog članstva u EU te da svaka država treba proći proceduru prijama. Tako da bi – dođe li do toga – isto očekivali i od Katalonije. Politička i ekonomska izolacija iz EU nagnala je prije dva dana 60 njemačkih investitora u Kataloniji da potpišu manifest protiv osamostaljenja. Izlazak iz EU, novi uvjeti poslovanja te nesiguran euro dovode u pitanje strana ulaganja uz najavu odlaska, što bi mogla biti karta koja će pokolebati Katalonce.
>>Katalonci: Hrvati, dajte nam potporu za državu
>>‘Nemate vi dovoljno tenkova da zaustavite neovisnost Katalonije’
moja podrska Kataloncima