STROGA KONTROLA

Lov na milijardu kuna od drugog dohotka

Zoran Milanović
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/2
17.11.2013.
u 09:17

Svaki mjesec honorarno radi od 34 do 70 tisuća građana, među njima je sedam-osam tisuća nezaposlenih osoba

Vlada je najavila da će od iduće godine mijenjati porezni tretman drugog dohotka pa će svi koji uz plaću rade i nešto honorarno morati podnositi poreznu prijavu za 2014. godinu. Nakon što im se drugi dohodak pribroji plaći i mirovini, nekima bi to moglo donijeti dodatnu poreznu obvezu nakon što 2015. godine poreznici obrade godišnju prijavu poreza na dohodak.

Rad za izbore

U rujnu ove godine evidentirano je 44 tisuće primatelja drugog dohotka koji su zaradili 115 milijuna kuna, svaki u prosjeku po 2600 kuna. Mjesečni broj građana koji stalno ili povremeno nešto zarade bio je od 34 tisuće pa do 70-ak tisuća, a ukupan broj primatelja u 2013. bio je 174 tisuće. Za sve njih Regos je u devet mjeseci evidentirao isplate od jedne milijarde kuna, na što su plaćeni socijalni doprinosi i 25 posto poreza na dohotak. Najviše evidentiranih primatelja drugog dohotka bilo je u svibnju – oko 71 tisuće, u vrijeme održavanja lokalnih izbora. U toj kategoriji primatelja tog je mjeseca bilo oko 26 tisuća nezaposlenih građana, dok ostali, uz drugi dohodak, primaju bilo plaću ili mirovinu. Inače, umirovljenici su oslobođeni plaćanja doprinosa na drugi dohodak, jednako kao i pisci autorskih djela. Kada nisu izbori, koji angažiraju dosta ‘honoraraca’, broj je nezaposlenih koji ostvaruju drugi dohodak od 7 do 8 tisuća na mjesec.

Nema pogodovanja

Obveza podnošenja porezne prijave neće imati znatnijeg utjecaja na porezne obveze građana sa sitnim honorarom ili nezaposlenima jer je zarada manja od 26.400 kuna godišnje oslobođena od plaćanja poreza i prireza. No, kad se drugi dohodak pribroji plaći ili mirovini, primatelj može preskočiti iz nižeg poreznog razreda u drugi, pa će im Porezna uprava ispostaviti razliku.Zbog najave drugačijeg oporezivanja drugog dohotka zaiskrilo je ovaj tjedan i na sjednici hrvatske Vlade jer je njezina potpredsjednica Vesna Pusić promjenu okarakterizirala kao udar na srednji sloj, liječnike i profesore koji dodatno zarađuju preko ugovora o djelu.Ministar Linić branio je prijedlog spominjanjem menadžera koji drugi dohodak koriste za isplatu milijunskih bonusa.

Prema zakonu, drugim se dohotkom uglavnom služe članovi predstavničkih tijela, članovi upravnih i nadzornih odbora, suci porotnici, sudski vještaci, autori, trgovački putnici, agenti, akviziteri, sportski suci i delegati, prevoditelji te svi ostali koji povremeno rade preko ugovora o djelu. U obrazloženju zakonske izmjene Ministarstvo financija navodi da je niža porezna stopa preferirala upravo takav rad u odnosu na ugovor o radu te prestaju s takvom praksom. Od iduće godine uvodi se i novi obrazac za prijavu plaća i na njemu će poslodavci uz plaću navoditi sve druge isplate i neoporezive naknade.

Komentara 10

ST
stefj
14:14 17.11.2013.

Zapravo, ovo je strašno. Ova vlada od kad je došla na vlast bavi se samo time kako, kome i koliko novaca uzeti. Time i kontrolom medija... A da bi to malo izbacila iz fokusa, kreira afere poput Perkovića, Vukovara, zdravstvanog odgoja i sl... I takvoj vladi su ljudi dali apsolutnu većinu na izborima? Stvarno?

ST
stefj
14:06 17.11.2013.

Opet samo novi i veći porezi... A da se malo poradi na smanjenju rashoda?... Ovakvi nameti ne samo da odbijaju bilo kakav kapital i investicije, ovakvi nameti guše i bilo kakvu volju za rad (legalan)... Država ionako pobere preko polovicu (vjerojatno i 2/3) onoga što čovjek zaradi. a sad mora pobrati isto toliko i od eventaulnog ekstra prihoda.

Avatar CRACKER_JACK
CRACKER_JACK
15:39 17.11.2013.

u lovu...nikad nije garantiran ulov....ili to ipak je po okupatorskoj logici....pa dok traje?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije