Pomoć tvrtkama

Pregovara se o fondu za financiranje tvrtki koje su izbjegle stečaj

stečaj
Foto: Damir Špehar/PIXSELL
1/2
12.12.2013.
u 10:08

Linićev pomoćnik Šegon o pomoći poduzećima nakon predstečajne nagodbe

Kompanije čija je predstečajna nagodba potvrđena na sudu teško kreću ispočetka, ne samo zato što je velik broj planova restrukturiranja tvrtki loš nego i zato što je velik dio njih izgubio povjerenje vjerovnika, primjerice dobavljača, koji s njima više ne žele raditi. Problem su im i banke koje im ne daju novac jer ih i dalje ubrajaju u rizičnu skupinu klijenata. Zato i ne iznenađuje što su mnoge opet u blokadi. No ima i onih koje su u teškoće upale zbog tekućih problema, za njih je budućnost ipak izvjesnija.

Svjetska banka i HBOR

Tvrtke priznaju probleme, a Ministarstvo financija najavljuje osnivanje fonda koji bi im pomogao. – Razgovaramo sa Svjetskom bankom i HBOR-om o osnivanju equity fonda, čija bi sredstva bila namijenjena tvrtkama koje su završile predstečajnu nagodbu – kaže pomoćnik ministra financija Branko Šegon.

To bi mnogim tvrtkama pomoglo jer će od banaka teško dobiti dugoročni kredit. Banke trenutačno ne mogu naplatiti 27 posto svojih potraživanja od tvrtki, a od toga je velik dio tvrtki u predstečajnim nagodbama. Zato i nade pojedinih tvrtki kojima je nagodba zaključena, da će ih spasiti najavljeno otpuštanje sredstava HNB-a poslovnim bankama, teško da će dati rezultata jer će i s tim plasmanima banke biti oprezne. Varteks je nedavno uspješno okončao predstečajnu nagodbu, a svijetli je primjer i dobrog novog početka.

Ugovorom s razlučnim vjerovnicima Varteks je dogovorio način namirenja postojećeg duga i nove izvore financiranja te tako ostvario uvjete za provedbu plana financijskog restrukturiranja. Tvornici olovaka Zagreb u srpnju je izdano rješenje o završetku predstečajne nagodbe. Od tada, kaže predsjednik uprave TOZ-a Tihomir Lalić, financije nisu zapele. Dugoročne kredite zasad ne mogu dobiti, ali će uskoro sjesti s bankarima i početi pregovore. Poslovanje su racionalizirali, a dugova nemaju.

– Primarna ideja o svrsi predstečajne nagodbe u našem se slučaju pokazala ispunjenom – kaže Lalić. Pozdravlja i osnivanje fonda koji bi financirao tvrtke koje izađu iz predstečajne nagodbe, ali smatra da bi trebalo utvrditi kome se novac daje, odnosno, da se da samo onima koji su ušli u predstečajnu nagodbu zbog tekućih problema.

Banke ih izbjegavaju

Saša Novaković, predsjednik uprave Agromeđimurja, također tvrtke kojoj je nedavno nagodba potvrđena na sudu, kaže da im je teško osigurati obrtna sredstva za nastavak poslovanja jer banke vrlo često nisu sklone pratiti poslovanje tih tvrtki. – Nas čeka dokapitalizacija od strane trenutnih vlasnika te prodaja dijela imovine kako bismo došli do obrtnih sredstava nužnih za nastavak poslovanja – kaže Novaković.     

Komentara 1

LU
lutomirski
12:30 12.12.2013.

umoriti ces se ti jos vise, ali buducnosti za tebe nema,jedino u vjeri je spas,pa ti sad vjeruj.....nema nista blesavije od glupe rulje,ali to mora biti inace nebi drzava egzistirala i nebi drugi kao SANADERI i VIDOSEVICI itd. zivjeli kaoo bubregi u loju....to je fakat...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije