Hrvatska će biti aktivna članica u Europskoj uniji, rekao je predsjednik HDZ-a i eurozastupnik Andrej Plenković u srijedu navečer u Bruxellesu nakon razgovara s predsjednikom Vrhovne rade Ukrajine Andrijem Parubijem.
– Mi smo članica EU, bit ćemo aktivni. Mislim da ima jako puno tema koje su trenutačno na dnevnom redu, koje predstavljaju i u vanjskopolitičkom smislu i sigurnosne ugroze; od izbjegličko-migracijske krize do brojnih terorističkih prijetnji članicama EU, odnosa s Rusijom u kontekstu naše politike istočnoga partnerstva, vrlo nestabilne situacije na Mediteranu, Srednjem istoku – rekao je Plenković, dodajući da "Hrvatska u svim tim procesima treba dati svoj doprinos".
Govoreći o susretu s predsjednikom ukrajinskog parlamenta Parubijem, Plenković je kazao da je za njega, kao čelnika izaslanstva Europskog parlamenta za Ukrajinu, "posebno važno ... iskustvo Hrvatske u mirnoj reintegraciji okupiranih područja koje u ovom kontekstu može pomoći Ukrajini u situaciji Donjecka i Luganska kao okupiranih dijelova, kao i ilegalno anektiranoga Krima".
Odgovarajući na pitanje kako vidi vanjsku politiku EU s obzirom na SAD, Plenković je naglasio da je "EU važan globalni akter". "Partnerstvo sa SAD-om uvijek bila dominantna sastavnica vanjskopolitičkih aktivnosti EU. Nakon, nažalost, negativnog referenduma u Ujedinjenom Kraljevstvu o izlasku te zemlje iz EU, morat ćemo voditi računa da transatlantsko partnerstvo, unatoč tome što glavnog aktera koji je zagovarao tu politiku više neće biti u našem klubu, nastavimo na temeljima partnerstva, na temeljima suradnje, kvalitetne, sigurnosne i obrambene politike – rekao je Plenković.
– EU ima svoju ulogu u širim diplomatskim procesima, osobito s obzirom na trenutačnu krizu u Siriji, Iraku, zemljama sjeverne Afrike – to su ona područja na kojima ćemo se prioritetno angažirati – i, naravno, traženju rješenja za buduće odnose s Rusijom koja je svojom politikom sigurno destabilizirala onu vrstu partnerstva kakvu je Unija željela prije desetak godina – dodao je Plenković.
Na pitanje može li Hrvatska pokrenuti neke vanjskopolitičke teme, Plenković je odgovorio potvrdno, naglasivši da je za Hrvatsku glavni prioritet susjedstvo, odnosno BiH. – Mi smo već jako puno toga učinili da europski put BiH ubrzamo, da dođe do podnošenja zahtjeva za članstvo, da se osigura ravnopravnost Hrvata kao konstitutivnog naroda, da sve druge zemlje jugoistoka Europe krenu tim putem jer samo na taj način možemo riješiti rezidualna pitanja iz vremena agresije Miloševićeve politike i na Sloveniju i na Hrvatsku, BiH i na Kosovo, a u tom kontekstu Hrvatska kao stabilna članica EU i NATO-a može dati doprinos i pomoći tim zemljama u transformaciji i ispunjavanju kriterija i, naravno, u ukupnoj stabilizaciji jugoistoka Europe – rekao je Plenković.
Ulazak u EU znaci otvaranje trzista za puno efektivnije i organiziranije zapadne Tvrtke i Seljake. Preplaviti ce te jadne regije s svojim boljim i jeftinijim produktima i BiH kao i HR biti ce opustosena- a i sad je. Neobradena polja i stotine tisuca nezapolsenih su rezultat EU clanstva. HR nije ama bas nista od EU profitirala-ne ekonomski. Balkan ce se iseljavati. Vidi HR. Jad. Sumrak morala i etike.