Približavanjem 1. prosinca dva tabora, inicijator koji podržava ustavno definiranje braka kao zajednice žene i muškarca i protivnici diskriminacije (seksualnih) manjina, zahuktavaju kampanju mobilizirajući svjetonazorski bliske građane. U političku kampanju uključila se i Crkva, a jučer je stranka Hrast, koju se cijelo vrijeme percipira kao preteču inicijative U ime obitelji i čiji su ljudi uključeni u inicijativu, otvoreno dala podršku U ime obitelji.
Manjini teže
Politički, društveni, sportski, javni spektri društva rascijepili su se na dva dijela. Vlada kao institucija nije sugerirala građanima kako da glasuju, no članovi Vlade pojedinačno su poručili narodu da se protive diskriminaciji. I ostale manjine, vjerske, nacionalne, ne žele da im sugrađani budu građani drugog reda. Plastično se narod podsjeća na strahote iz povijesti poput demokratske odluke većine da postave Adolfa Hitlera na vlast. I dok inicijatori referenduma imaju sigurnost u više od 700.000 potpisa prikupljenih za pokretanje referendumske procedure, za manjine su se zauzele vladajuća većina i mnoge javne osobe.
Sociolog Dragan Bagić kaže da svatko tko vodi kampanju mora pokrenuti svoje biračko tijelo, no da je manjini svakako teže.
– Oni koji su u kampanji “protiv” imaju osjećaj da su u manjini pa su agresivniji i angažiraniji. Tabor s onima “za” ima opušteniji odnos, ali ima i drukčiju psihološku poziciju – oni ništa ne gube jer definicija braka kakvu predlažu već je u zakonu, mogu samo dobiti – drži Bagić.
Procjenjuje da je sadašnje raslojavanje društva u opciju “za” i opciju “protiv” trenutačno stanje koje će nakon referenduma pasti u zaborav.Upozorava da će pokretači referenduma rezultate nastojati iskoristiti kao homogeni svjetonazor.
Ne misle isto o pobačaju
– Oni će sve uvrstiti u konzervativni svjetonazor, što nije točno jer su neki od njih konzervativni, na primjer, samo u stavu o braku ili o crkvenom braku, a ne misle isto o pobačaju i žele, primjerice, regulirati prava istospolnih parova. Isto tako, svi oni koji su protiv ne podržavaju pravo homoseksualaca na posvajanje djece – ocjenjuje Bagić.
sevka, bolje bi ti bilo da si rekla PROTIV kad te onaj pitao da ti pokaže svoj brodić