POVRATAK ISTRIJEBLJENE VRSTE

Dabrovi se nakon 200 godina vratili u Vukovarsko-srijemsku županiju

Dabar
Foto: Shutterstock
21.12.2016.
u 07:00

Prije šest godina obitelj dabrova puštena je u divljinu. Prema procjenama zaštitara, u Vukovarsko-srijemskoj županiji ih je desetak

Poslije više od 200 godina, dabrovi su se ponovno vratili u rijeke na području Vukovarsko-srijemske županije. Potvrdio je to i Pavo Dragičević iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije navodeći kako su, za sada, uočene dvije obitelji dabrova. Jedna se nalazi u rijeci Vuki, dok druga obitava na Orlovu otoku u blizini Vučedola na Dunavu.

– Dabrovi su nekada bili veoma rasprostranjena vrsta glodavaca u cijeloj Europi pa i u Hrvatskoj. Međutim, zbog nekontroliranog lova radi kvalitetnog krzna, mesa i ulja ta je vrsta gotovo iskorijenjena. Zadnji je put postojanje dabra na našim područjima zabilježeno 1857. godine – rekao je Dragičević.

Pojašnjava i kako se radi o iznimno korisnoj životinji koja nema prirodnih neprijatelja pa ako ih se ne lovi i ne uznemirava, njihova populacija se svakih 4-5 godina udvostruči. S ciljem vraćanja dabrova u rijeke na području Vukovarsko-srijemske županije, još 2010. godine jedna je obitelj dabrova puštena na to područje. U isto vrijeme obnavljanje staništa dabrova provodilo se i na području Srbije i BiH. Dabrovi mijenjaju stanište i biraju pogodnije lokacije.

– Ne smije ih se uznemiravati i ometati da bi mogli živjeti i razmnožavati se. Prema našim procjenama, u našoj županiji obitava desetak dabrova – rekao je Dragičević. 

>> Prethistorijski dabar preživio 
je udar asteroida

Komentara 5

G4
G_4
08:08 21.12.2016.

Sve čestitke obitelji Dabar. Ipak ima i pozitivnih primjera gdje vidimo da su se počele vraćati cijele obitelji.

GU
gulogulotasmania
19:53 21.12.2016.

Volim Hrvatskuuuuuuuu

LO
lozinka11
09:21 23.12.2016.

Ima ih i u kopačkom ritu, kao i Vidri... Ima mijesta na ovom svijetu za mnoge životinje, samo što mi ljudi se širimo kao kuga i ne hajemo za prirodu..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije