Liječnička pogreška

Đurić je 13 puta porađao iako mu je ugovor istekao

'22.02.2012., Zagreb - Roditelji malog Dominica Pitre, Vanja i Jasmina vode tesku borbu s njegovim zdravstvenim problemima. Photo: Borna Filic/PIXSELL'
Foto: 'Borna Filic/PIXSELL'
1/3
08.02.2013.
u 22:46

Željko Vidas svjedočio je kako je pokušao riješiti problem privatnika koji su u bolnici obavljali i porođaje, ali šefovi klinika imali su moć

Proces zbog nestručno vođenog porođaja Dominica Pitre (5) u zagrebačkom Merkuru u ljeto 2007., zbog čega je dječačić ostao dijete sa stopostotnim invaliditetom, kako odmiče suđenje i redaju se svjedoci, nažalost, pokazuje sramotne propuste koji su se dogodili u toj bolnici. Za liječničku pogrešku, koju je zdravljem skupo platilo nedužno dijete, okrivljeni su Predrag Đurić, privatni ginekolog koji je bez ugovora porađao Dominicovu majku u bolnici, i dr. Ivo Balenović koji je te noći bio dežurni, i koji je, da ironija bude veća, prvi progovorio o kriminalu među nekim liječnicima i privatnicima koji bez ugovora rade u državnim bolnicama. No, što je s odgovornima u bolnici i izvan nje, koji su znali što se tada događalo u Merkuru i šutjeli?

Sve znalo Ministarstvo

Svjedočenje bivšeg ravnatelja KB-a Merkur Željka Vidasa pred zagrebačkim sucem Rafaelom Krešićem ovaj tjedan je donekle rasvijetlilo pozadinu i okolnosti u kojima je stradao Dominic. Taj iskaz ide u prilog i Balenoviću. Vidas, koji je u dva mandata do 2012. bio ravnatelj Merkura, 2005. obaviješten je da bolnica ima ugovore s privatnicima, uglavnom s ginekologije.

– Tadašnji šef ginekologije prof. Srećko Ciglar rekao mi je da se time pomaže privatnoj praksi i da ti doktori izvode manje zahvate, a ne porođaje. Kasnije sam u razgovoru s pet, šest ginekologa čuo da problematiziraju pitanje odgovornosti ako se tim doktorima dogodi propust. Kontaktirao sam s pravnom službom Ministarstva zdravstva i Liječničkom komorom, no nisam dobio decidiran odgovor (njegov prethodnik Miran Martinac ranije je svjedočio da su ti ugovori postojali uz odobrenje Ministarstva i prije nego što je on postao ravnatelj, a potpisivali su se zbog edukacije privatnika, op.a.). U konzultaciji s pravnicima odlučio sam pustiti te jednogodišnje ugovore da isteknu i ne obnavljati ih, kako bolnica ne bi plaćala odštetu ako se raskinu prije vremena. Privatni liječnici nisu bili adekvatno osigurani za slučaj pogreške, a pola godine prije isteka tih ugovora doznao sam da obavljaju čak i porođaje. S tim sam suočio i Ciglara i shvatio da je on to znao. Rekao sam mu da ćemo do isteka tih ugovora, ako se dogodi pogreška, odgovornima smatrati privatnog liječnika i nadslužbu. Dr. Đurić je tražio da mu se produlji ugovor, no obavijestio sam ga da mu to neću odobriti i to sam rekao i Ciglaru, smatrajući da će oni to poštovati – svjedočio je Vidas.

I ginekolozima je rekao da je problem riješen, a njemu nitko nije kazao da privatnici i dalje dolaze u bolnicu. Za stradavanje Dominica saznao je šest mjeseci kasnije i kaže da to nije bila normalna situacija jer šefovi klinika moraju obavijestiti ravnatelja o događaju u roku od 24 sata. Smatra da je to dijelom zato što je Dominic prebačen na Rebro, ali i zato što je akterima, šefu ginekologije i nadslužbi Tomislavu Čaniću bilo u interesu da događaj sakriju, a kako je Ciglar bio šef katedre za ginekologiju na fakultetu, liječnicima je bilo teško suprotstaviti mu se.

Nadslužba odgovorna

– Apsolutnu vlast i moć upravljanja nad klinikom imaju šefovi klinika, pa ako Ciglar nije htio da netko dolazi, taj nije mogao doći. Čanić, koji je bio nadslužba te noći, pustio je Đurića u rađaonicu, a ne Balenović. Da sam bio na Balenovićevu mjestu, rekao bih Čaniću da on izvoli asistirati Đuriću, kad ga već pušta u rađaonicu. Porođaj gđe Pitra bio je 12. ili 13., koji je nakon isteka ugovora obavio Đurić – tvrdi Vidas, priznajući da s Ciglarom nije bio u dobrim odnosima jer mu je odbio produžiti ugovor o radu nakon 45 godina. Inače, obitelj Pitra je zbog Dominicova stradavanja, koji samostalno ne može napraviti ništa te stalno trpi bolove, tužbom od bolnice, RH i optuženih liječnika traži 3,7 milijuna kuna, no očekuje se uskoro da će država potpisati nagodbu i isplatiti odštetu obitelji. A to je minimum koji je nakon svega dužna učiniti.

>> Čemu ugovori s privatnicima? Zato da ne padnu na trudnicu!

Komentara 2

OB
-obrisani-
10:01 09.02.2013.

Takvi neodgovorni liječnici kao i svi oni kojima je zahvaljujući ratu dozvoljeno otvaranje privatnih ordinacija, poliklinika veći dio aparature su prenijeli iz pokradenih i opustošenih ambulanti uništenih DZ i Bolnica. To je bio njihov početak zarade, te su mogli priuštitii kao sposobni specijalisti daljnje bogaćenje i ulaganje u novine. Njihovoj djeci nije bilo teško doći do plaćenih diploma, specijalizacija o kojima se još uvijek ništa ne saznaje. Znamo da je Sanader doveo Dalmatince i okružio se njima, a ovi su doveli svoje i namjestili specijalizacije, kupili stanove itd. Ništa se ne poduzima oko bogaćenja nekada istomišljenika u kritiziranju namještanja lopovluka, kriminalnih radnji Nikice Gabrića. Znamo da je teško dobiti velike kredite, imati prijatelje u bankama, ali njemu to nije bio problem. On će danas ove nečasne korumpirane nestručnjake liječnike zaštiti kao što ova vlada štiti njega. To je Hrvatska slika poštenja.

BA
BandaZG
11:42 09.02.2013.

Čudan naslov. Pa nije odjednom postao nesposoban samo zato što mu je ugovor istekao.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije