'ZAGOVARANJE DIJALOGA'

Evo što Europska komisija zaista misli o arbitražnom sporu Hrvatske i Slovenije

Juncker
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
07.03.2017.
u 11:45

"Uvijek kad se pojave napetosti, zagovaram dijalog. Zato Komisija podržava arbitražni proces koji je u interesu obiju strana, te u interesu glatkog, nesmetanog i učinkovitog provođenja zakonodavstva EU-a"

Europska komisija je u utorak na upit Hine pojasnila svoje stajalište o arbitražnom procesu između Hrvatske i Slovenije, naglašavajući da općenito podržava arbitražne procese zbog pravne sigurnosti, da je granični spor bilateralno pitanje i da je spremna podržati bilateralno rješenje ako se o tome dvije strane dogovore.

"Europska komisija nastavlja pozorno pratiti arbitražni proces o tom bilateralnom pitanju. Općenito, Europska komisija podupire arbitražne procese, koji su u interesu pravne sigurnosti za obje strane. Ali, mi smo naravno spremni podržati bilo koje održivo, bilateralno rješenje, ako ga dvije strane dogovore.

Komisija poziva obje strane da nastave bilateralni dijalog o tom važnom pitanju koji bi trebao voditi prema pravnoj sigurnosti s obzirom na definitivno rješenje graničnog spora", rekao je Hini glasnovornik Komisije.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker je prošli tjedan uoči svoga posjeta Sloveniji, u intervjuu za STA rekao rekao da Komisija podržava arbitražni proces i izrazio nadu da će obje strane poštovati odluku arbitraže kada do nje dođe.

"Uvijek kad se pojave napetosti, zagovaram dijalog. Zato Komisija podržava arbitražni proces koji je u interesu obiju strana, te u interesu glatkog, nesmetanog i učinkovitog provođenja zakonodavstva EU-a", rekao je Juncker.

"Hrvatska je dragovoljno uglavila taj sporazum sa Slovenijom. Nadam se da će obje strane u cijelosti bez uvjetovanja poštovati odluku arbitraže kad do nje dođe", rekao je Juncker.

Na tu izjavu reagirao je hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier koji je rekao da ona potkopava kredibilitet Komisije.

"Junckerova izjava potkopava kredibilitet Europske komisije. Hrvatska se zalaže za to da se Komisija usredotoči na pitanja za koja je nadležna", kazao je Stier novinarima prošli petak nakon sastanaka ministara vanjskih poslova zemalja Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP).

Hrvatski je Sabor krajem srpnja 2015. godine jednoglasno donio odluku o povlačenju iz arbitražnog sporazuma za rješavanje graničnog pitanja, koji su dvije zemlje potpisale 2009. godine, a Sloveniji je predloženo da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora.

Hrvatska smatra da je arbitražni proces nepovratno kompromitiran nakon što je otkriveno da su se slovenski predstavnik u Stalnom arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog Ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik, dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca. I Sekolec i Drenik nakon toga su odstupili.

>> Plenković uzvratio: Junckerova podrška arbitraži sa Slovenijom je irelevantna i neprihvatljiva

>> Slovenski analitičar i konzultant: Slovenija mora ustrajati na arbitraži

Komentara 7

DO
dopizdilomi
13:28 07.03.2017.

Pa imajući u vidu povijest razgovora svi takvi razgovori se vode desetljećima: Sjeverna Irska, Cipar, Golanska visoravan.... i vodit će se još desetljećima. Zato policijske i vojne snage na granice i proglasiti gospodarski pojas te provoditi Zakon i Ustav. Zna se kako su granice bile nakon raspada SFRJ a zlovenci nek razgovaraju s arbitražnom komisijom.

DU
Deleted user
11:54 07.03.2017.

u prevodu EU podržava korupciju i alkoholne pare

Avatar comparator
comparator
12:09 07.03.2017.

Pogledamo li zemljopisnu kartu Slovenije ona prema tome ima gotovo jednak8i problem kao i Bosna i Hercegovina s izlaskom na otvoreno more jer mora proći kroz naše teritorijalne vode pa zapravo nema izgleda u sporu i zato inzistira na procesuu . Slovenija želi iznuditi neka prava koja su im dala komunistička Jugoslavija i gdje su na štetu Hrvatske kontrolirali teritorij svojom milicijskom postajom što danas ne predstavlja relevantnu vlast ,a ribarske povlastice na hrvatskom dijelu mora nisu ni do danas ukinute što oni brane hrvatskim ribarima na dijelu koji je navodno sporan ali je zapravo veliki dio hrvatski teritorij.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije