Prva dva putnička broda prevezla su jučer 202 migranta, većinom iz Pakistana i Bangladeša, s grčkog otoka Lezbos u tursku luku Dikili čime se i službeno počeo provoditi plan vraćanja migranata iz Europe u Tursku sukladno postignutom dogovoru Bruxellesa i Ankare.
Istovremeno, također u skladu s dogovorom u kojem se navodi da će se za svakog vraćenog Sirijca iz Turske u EU premjestiti jedan Sirijac, a najviše 72 tisuće ljudi, zrakoplovom iz Istanbula u njemački Hannover otišla su 43 Sirijca, obitelji s malom djecom. Prema podacima Europske komisije 32 će ostati u Njemačkoj, a 11 je otišlo u Finsku. Treća grupa migranata danas će biti prevezena u Nizozemsku.
Turska gradi nove kampove
Turska u međuvremenu radi na pripremi centara za prihvat vraćenih migranata u mjestima Česme i Dikili, a priprema se i gradnja izbjegličkog kampa za 5000 ljudi u Manisi, u unutrašnjosti zemlje.
Iako je prvi dan protekao u miru, nitko ne zna kako će se situacija dalje razvijati s obzirom na veliki broj migranata, njih više od 55 tisuća, koji su preplavili Grčku.
– Ne znam kako će to završiti ni kako će funkcionirati. Pred Turskom je veliki zadatak koji joj je zadala Europska unija – kazao je za Večernji list direktor turske novinske agencije Anadolija Mehmet Öztürk ističući kako Turskoj nisu problem sirijski migranti, već migranti koje EU neće primiti.
– Turska mora promijeniti zakonske odredbe kako bi mogla vraćati migrante koji su otišli zbog rata ili političkih razloga u njihove domicilne države – govori Öztürk naglašavajući kako EU tu nije pravedna i ono što radi nije u skladu s poštovanjem ljudskih prava i jednakosti.
– Kako je rat u Siriji, tako je i u Afganistanu i u Iraku. Zar nije licemjerno primiti čovjeka iz Sirije koji je došao iz gradova u kojima nije nikada bilo ratova poput Damaska, Latakije i Tartusa, a vraćati Iračane ili Afganistance koji su pobjegli od kandži ISIL-a u Mosulu ili od talibana u Afganistanu? Turska će poštovati dogovor. Za sada Njemačka prima migrante. Možda će doći do problema kada Turska bude trebala poslati migrante u druge zemlje članice EU – napomenuo je Öztürk.
Kovač: Sporazum treba širiti
– Mi u Hrvatskoj stojimo iza svojega obećanja da ćemo ispuniti obveze i prihvatiti tih 476 izbjeglica iz Turske, no najveći će izazov biti te ljude u Hrvatskoj zadržati. Jer oni će htjeti dalje u Njemačku, Austriju, Švedsku, Nizozemsku – rekao je ministar vanjskih poslova Miro Kovač jučer u Berlinu na konferenciji pod nazivom “Azil i migracije u Europskoj uniji”. Kovač smatra da bi slične sporazume o vraćanju izbjeglica kakav je postignut s Turskom bilo potrebno proširiti i na zemlje sjeverne Afrike, a istodobno je upozorio na to da bi i Hrvatska u budućnosti zbog demografskih kretanja mogla biti zemlja zanimljiva za useljenike.
– Prošle je godine 50.000 građana otišlo samo u Njemačku.
To je kao da Njemačka izgubi milijun radno sposobnih stanovnika. Kad je u pitanju migracija, moramo razmišljati i o tome da će i nama trebati stručnjaci i radna snaga – zaključio je Kovač.
>> Isplovila dva broda koja vraćaju migrante iz Grčke u Tursku
dalje to od nas!