Indeks perpcecije korupcije u Hrvatskoj za 2013. godinu je 48, što je napredak u odnosu na prošlu godinu za dva boda, i to je Hrvatsku na ljestvici 177 zemalja svijeta stavilo na 57. mjesto, što je pomak za pet mjesta bolje nego lani, rečeno je na današnjoj konferencji hrvatskog Transparency Internationala (TIH), o percepciji korupcije.
Hrvatska je ove godine i članica EU, gdje je prosječna vrijednost indeksa percpecije korupcije (IPK) 63, a 23 posto članica EU ima IPK niži od 50.
Od svih 177 zemalja svijeta, prvih pet u kojima ima najmanje korupcije su Danska i Novi Zeland s 91 bodom, Finska i Švedska s 89 bodova, te Norveška s 86 bodova, dok su na začelju ljestvice Južni Sudan s 14, Sudan s 11 te Afganistan, Sjeverna Koreja i Somalija s 8 bodova. Inače, 0 bodova označava visoku raziou korupcije, a 100 društvo bez korupcije, odnosno državu očišćenu od korupcije.
U odnosu na regiju, najveći rast imale su Crna Gora i Srbija, za tri boda, pa je Crna Gora sada na 44, a Srbija na 42 boda. Makedonija ima 44 napredak, napredak za jedan, BiH ostala je na lanjska 42 boda, dok je Albanija pala za dva, a Kosovo za jedan bod. Slovenija je imala pad od 4 boda, pa je sa 61 došla na 57. U odnosu na poredak, Crna Gora i Srbija napredovale su za osam, Makedonija za dva, dok su Slovenija i Kosovo nazadovali za šest mjesta.
- Pomak od dva boda i pet mjesta ne bi trebao zadovoljiti hrvatsku Vladu, jer je Vlada u Planu 21 obećala društvo bez korupcije. TIH se nada da će indeks percepcije korupcije Hrvatsku smjestiti među države koje bi nam trebale biti uzor, a to će osigurati i strane investicije, bez čega neće biti ni smanjenja nezaposlnosti. Hrvatski građani imaju pravo živjeti u nekorumpiranoj državi, kazala je predsjedrnica TIH-a Davorka Budimir.
Dodala je i da se korupcija može smanjiti ako se građanima osigura potpuno pravo na pristup informacijama, bude se odgovorniiji, uvedu se pravila ponašanja svih pojedinaca koji obnašaju javne dužnosti, osigura učinkovita javna uprava i pristupi se transparentnijem donošenju odluka.
Na konferenciji su bili i brojni strani veleposlanici u Hvatskoj, te bivša premijerka Jadranka Kosor.
Napredovanje na lsti doprinjela je financijska i gospodarska situacija u državi a ne nekakva borba protiv korupcije.To pokrepljuje činjenica korumpiranosti na svim razinama društva od državnih službi do privatnog sektora.Koliko se je pokrenulo sudskih procesa protiv vinovnika korupcije.Koliko ja znamm samo slučaj Sanader i moguće Vidošević.