percepcija korupcije

Hrvatska napredovala, manje korumpirana nego lani

Indeks korupcije
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/5
03.12.2013.
u 11:55

Prema istraživanju Transparency Internationala Hrvatska je ostvarila pomak i napredovala za pet mjesta, s indeksom percepcije korupcije od 48 je na 57. mjestu od 177 zemalja svijeta. Prve su Danska i Novi Zeland s 91 bodom, zadnje Afganistan, Sjeverna Koreja i Somalija s osam bodova. Iz regije - Crna Gora i Srbija su napredovale za osam mjesta, Slovenija pala za šest.

Indeks perpcecije korupcije u Hrvatskoj za 2013. godinu je 48, što je napredak u odnosu na prošlu godinu za dva boda, i to je Hrvatsku na ljestvici 177 zemalja svijeta stavilo na 57. mjesto, što je pomak za pet mjesta bolje nego lani, rečeno je na današnjoj konferencji hrvatskog Transparency Internationala (TIH), o percepciji korupcije.

Hrvatska je ove godine i članica EU, gdje je prosječna vrijednost indeksa percpecije korupcije (IPK) 63, a 23 posto članica EU ima IPK niži od 50.

Od svih 177 zemalja svijeta, prvih pet u kojima ima najmanje korupcije su Danska i Novi Zeland s 91 bodom, Finska i Švedska s 89 bodova, te Norveška s 86 bodova, dok su na začelju ljestvice Južni Sudan s 14, Sudan s 11 te Afganistan, Sjeverna Koreja i Somalija s 8 bodova. Inače, 0 bodova označava visoku raziou korupcije, a 100 društvo bez korupcije, odnosno državu očišćenu od korupcije.

U odnosu na regiju, najveći rast imale su Crna Gora i Srbija, za tri boda, pa je Crna Gora sada na 44, a Srbija na 42 boda. Makedonija ima 44 napredak, napredak za jedan, BiH ostala je na lanjska 42 boda, dok je Albanija pala za dva, a Kosovo za jedan bod. Slovenija je imala pad od 4 boda, pa je sa 61 došla na 57. U odnosu na poredak, Crna Gora i Srbija napredovale su za osam, Makedonija za dva, dok su Slovenija i Kosovo nazadovali za šest mjesta.

- Pomak od dva boda i pet mjesta ne bi trebao zadovoljiti hrvatsku Vladu, jer je Vlada u Planu 21 obećala društvo bez korupcije. TIH se nada da će indeks percepcije korupcije Hrvatsku smjestiti među države koje bi nam trebale biti uzor, a to će osigurati i strane investicije, bez čega neće biti ni smanjenja nezaposlnosti. Hrvatski građani imaju pravo živjeti u nekorumpiranoj državi, kazala je predsjedrnica TIH-a Davorka Budimir.

Dodala je i da se korupcija može smanjiti ako se građanima osigura potpuno pravo na pristup informacijama, bude se odgovorniiji, uvedu se pravila ponašanja svih pojedinaca koji obnašaju javne dužnosti, osigura učinkovita javna uprava i pristupi se transparentnijem donošenju odluka.

Na konferenciji su bili i brojni strani veleposlanici u Hvatskoj, te bivša premijerka Jadranka Kosor.

Komentara 6

CA
campa
15:22 03.12.2013.

Napredovanje na lsti doprinjela je financijska i gospodarska situacija u državi a ne nekakva borba protiv korupcije.To pokrepljuje činjenica korumpiranosti na svim razinama društva od državnih službi do privatnog sektora.Koliko se je pokrenulo sudskih procesa protiv vinovnika korupcije.Koliko ja znamm samo slučaj Sanader i moguće Vidošević.

Avatar Prosenjak
Prosenjak
15:49 03.12.2013.

Da, ovdje piše točno, riječ je samo o percepciji korupcije, ne i o stvarnom stanju. Stvarno stanje je da je takozvana "predstečajna nagodba" složena tako da se izvede kao najveća pljačka ovog stoljeća, kao što je prošlog stoljeća od stranene iste ideologije počinjena najveća pljačka u povijesti hrvatskoga naroda, a to je bila nacionalizacija iz 1945. godine.

IS
istri
14:39 03.12.2013.

manje ali dovoljno da korupcijom i kradjom ogule ono malo sto je vrijedno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije