U izvješću o sudjelovanju pripadnika Hrvatske vojske u operaciji u Afganistanu od 1. travnja 2012. do 31. ožujka 2013. opisana su dva, kako piše u izvještaju, "kritična događaja" u kojima su napadnuti hrvatski vojnici.
Prvi napad ANA-e dogodio se u svibnju 2012. godine u kojoj je sudjelovalo osam pripadnika mentorskog tima s dva motorna vozila. "Nakon uništenja improviziranog eksplozivnog sredstva patrola je napadnuta pješačkim oružjem uz uporabu projektila. ANA je uzvratila vatru i vratila se u prednju operativnu bazu bez gubitaka, a pripadnici Oružanih snaga nisu otvarali vatru", piše u izvještaju.
"Vojnici bili 700 – 800 metara od mjesta gdje se dogodio napad"
MORH je u zasebnom priopćenju koje su danas poslali medijima napisao da su se "pripadnici hrvatskog kontingenta u trenutku incidenta, koji se dogodio na području Regionalnog zapovjedništva Sjever (RC North), nalazili oko 700 – 800 metara udaljeni od mjesta na kojem se dogodio napad".
"U tom napadu otvorena je pješačka vatra na pripadnike ANA-e (Afganistanske narodne armije) i američkog tima", pišu iz MORH-a i dodaju kako naši vojnici nisu bili meta napada, niti su odgovarali na vatru, a nisu ni napuštali prvobitnu poziciju.
"Na navedeni napad odgovorili su pripadnici ANA-e i američkog tima nakon čega su se pobunjenici povukli. U incidentu nitko nije ozlijeđen niti je pričinjena veća materijalna šteta. S obzirom na to da pripadnici OSRH nisu aktivno sudjelovali u navedenom događaju, kakvi nisu neuobičajeni za područje operacije ISAF, procijenjeno je da nema ni razloga da se o tom incidentu posebno izvješćuje javnost", zaključili su iz MORH-a.
Ispaljena dva projektila
Drugi napad dogodio se u srpnju 2012. godine. "Združena patrola snaga SAF-a i ANSF-a, u kojoj su sudjelovali pripadnici mentorskog tima 1./3./209. korpusa ANA, napadnuta je u srpnju 2012. godine vatrom iz lakog pješačkog oružja i na nju su ispaljena dva projektila. U napadu nije bilo žrtava ni materijalne štete", piše u izvještaju.
Dodaju da pripadnici ostalih sastavnica nisu imali borbenih djelovanja niti su bili izravan cilj napada pobunjenika, "iako su kampovi u kojima borave u RZ-u Kabul bili objekt kombiniranih napada pobunjenika".
>>Milanović: Ovo nije štrajk nego 45 dana zabušavanja
"Osobito je velika pažnja posvećena sigurnosti i zaštiti pripadnika Oružanih snaga te su poduzete sve mjere da se one podignu i zadrže na najvišu moguću razinu. Povećana razina prijetnje koja je stalno bila prisutna u pojedinim operacijama/misijama, nije negativno utjecala na pristup provedbi zadaća pripadnika Oružanih snaga, kao ni na njihov moral. Pripadnici Oružanih snaga tijekom boravka u operaciji ISAF pokazali su iznimnu profesionalnost te su strogo poštovali sve procedure i postupke u vezi primjene mjera sigurnosti i zaštite", piše u izvještaju pod naslovom "Sigurnosna situacija". Izvješće je objavljeno danas na stranicama Vlade.
Kad bi ovakve članke pisal netko tko je barem vojsku služil bilo bi dost drukčije i prije sveg razumljivije !!!