Tvrtka pomoćnika ministra financija Branka Šegona Facta vera ne udovoljava uvjetima za dobivanje kredita od HBOR-a što dokazuje nejednako postupanje te institucije prema poslovnim subjektima i otvara pitanje odgovornosti uprave HBOR-a koja odobrava kredite, poručila je danas saborska zastupnica Nansi Tireli iz Hrvatskih laburista.
Prema svim financijskim izvještajima te tvrtke, dodala je, razvidno je da bi tvrtka s obzirom na dug dobavljačima na kraju 2012. godine od 4.449.659 kuna trebala ići u predstečajni postupak ili čak u stečaj.
Nemoguća kontrola
- Da bi se odobrio kredit HBOR-a korisnik kredita mora priložiti potvrdu Porezne uprave o reguliranju obveza prema državi, je li to tvrtka pomoćnika ministra predala? Koliki je trenutni porezni dug Facta vere? - zanima zastupnicu Tireli koja misli da je u ovom slučaju "pomoćnik" manje važno je li tu bilo sukoba interesa, pogotovo zato jer dosad nitko zbog toga nije podnio ostavku niti je smijenjen.
Postavljam naivno pitanje, koji će to porezni inspektor doći kontrolirati tvrtke Šegonova sina kada im je on šef koji ih nadzire
Opasnije je tu, upozorava Tireli, da upravo Šegon vodi Upravu za financijsko upravljanje, unutarnju reviziju i nadzor Ministarstva financija koja nadzire financijski inspektorat, ured za sprečavanje pranja novca, sektor za harmonizaciju unutarnje revizije i financijsku kontrolu, sektor za financijski i proračunski nadzor, službu za unutarnju reviziju i nadzor te službu za suzbijanje nepravilnosti i prijevare.
- Sve četiri registrirane tvrtke obitelji Šegon vodi sin pomoćnika ministra. Postavljam naivno pitanje, koji će to porezni inspektor doći kontrolirati tvrtke Šegonova sina kada im je on šef koji ih nadzire – čudi se Tireli kojoj smeta porezna presija koja se radi nad građanima i objektima koji se zatvaraju zbog tri kune viška u blagajnama, dok se paralelno s time dozvoljava da milijarde kuna odu u zastaru.
- Dugo vremena upozoravamo na nepravilnosti i organizirani kriminal koji se događa u Poreznoj upravi. Imamo prvi stupanj gdje porezna uprava uistinu može raditi i napraviti sve što ju je volja, imamo drugi stupanj te iste Porezne uprave gdje odlučuju te iste osobe koje su donijele odluku u prvom stupnju – primijetila je Tireli te se za kraj zapitala koliko je "Šegona" Vlada postavila i koliko proračunskog novca godišnje oni "gutaju".
Škrti na riječima
Saborski zastupnici škrti su oko komentiranja afere "pomoćnik", odnosno pomoćnika ministra financija Branka Šegona čija je tvrtka dobila visoki kredit HBOR-a te svi poručuju da treba pričekati stav Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Isto misli i predsjednik Sabora Josip Leko.
- Ne bih licitirao na politički način, to su vrlo osjetljive stvari, dajmo da se Povjerenstvo nametne kao meritum takvih stvari – kratko je komentirao Leko, a slično je rekla i njegova stranačka kolegica Dragica Zgrebec koja očekuje da će se o cijeloj stvari znati više nakon sjednice Nadzornog odbora HBOR-a idući utorak. HDSSB-ov Josip Salapić smatra da svatko treba odgovarati za svoje postupke, no konkretno u slučaju Šegon ipak čeka stav Povjerenstva.
- Ako je netko prekršio zakon treba povući konzekvence, a najbolje da sam o tome odluči da li se s tog mjesta treba povući – tvrdi Salapić. Nešto rječitiji bio je HDZ-ov Ivan Šuker koji smatra da su u ovoj aferi činjenice jasne.
- Samo je bitno hoće li netko vidjeti da li je netko prekršio ili nije prekršio određene zakonske odredbe. Mislim da je je netko od HDZ-a u pitanju, da bi priča bila sasvim drugačija od mnogih institucija. Treba vidjeti kud tu priču netko vodi i kako će ona završiti. Brojke su egzaktne i može se vidjeti da li je netko dobio kao što su dobile desetine drugih ili to nije bilo tako - tvrdi Šuker koji na pitanje očekuje li ostavku pomoćnika ministra, odgovara da "ako je netko prekršio određene odredbe, određena moralna pravila onda se zna što je logična stvar".
Novinare je zanimalo je li Šegon mogao dobiti kredit od HBOR-a, a da predsjednik NO-a, u ovom slučaju ministar financija Slavko Linić, to nije znao?
- HBOR ima svoja pravila po kojima radi. Isto tako, ako će NO gledati ime i prezime, a ne otraga, onda to isto nije dobro. Ali mora se ponekad pogledati ime i prezime. No činjenice su tu i postoje dokumenti u HBOR-u i ako ih je netko želio pregledati, mogao ih je pregledati i konstatirati da li je bilo sve po propisu ili nije – zaključio je Šuker.
>>USKOK o Linićevom savjetniku: Policija još provodi nadzor!
>>HRT objavio sporne ugovore Linićeva pomoćnika
šegon sim, šegon tam...i eto 100 milijardi eura uništene love...za čas