Općinski sud u Sesvetama u petak je dodijelio skrb nad djetetom životnoj partnerici djetetove biološke majke. Prvi je to slučaj partnerskog skrbništva u Hrvatskoj nakon što je nešto više od godinu dana donesen Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola.
Bez prava na posvojenje
– Sve je bilo u najboljem redu, sve su institucije, od Centra za socijalnu skrb preko suda do svih ostalih, profesionalno obavile svoj posao i jako smo zadovoljne ishodom. Zbog djetetova interesa zasad ne želimo javno istupati – poručile su ove dvije žene koje su planirale obitelj i jedna od njih začela je umjetnom oplodnjom. Zakonom o životnom partnerstvu istospolni su parovi dobili sva prava koja uživaju bračni partneri, osim onog na posvajanje djece. No, moguće je da partner ili partnerica biološkog roditelja dobije partnersku skrb nad djetetom ako je drugi biološki roditelj nepoznat (ako je dijete rođeno umjetnom oplodnjom, tj. začeto donorskim sjemenom), ako je umro ili mu je roditeljska skrb oduzeta zbog zlostavljanja djeteta.
Svaki tjedan novi par
– Sud je majčinu partnericu imenovao djetetovim skrbnikom i to je, koliko znam, prvi takav predmet riješen na sudu. Zadovoljni smo što se prava iz Zakona o životnom partnerstvu primjenjuju u praksi – rekla je Ana Bandalo, odvjetnica ovog para.
U LGBT zajednici očekivali su ovakvu odluku jer su dosad tri lezbijska para predala sudovima zahtjeve za dodjelu partnerskog skrbništva.
– Ovo je prvi slučaj od nekoliko njih koji čekaju. Pozivam i druge životne partnere i partnerice da se jave trebaju li pravnu pomoć jer ovo je dokaz da se ljudska prava zacrtana ovim zakonom ostvaruju – kaže Marko Jurčić iz Zagreb Pridea. Podaci govore da se gotovo svakog tjedna pred matičarom vjenča po jedan istospolni par u Hrvatskoj, većinom u Zagrebu i Rijeci. Ima ih iz svih županija osim iz Ličko-senjske te Međimurske županije, kažu u Zagreb Prideu.
>>'Došle smo iz Slavonije da damo podršku sinu i nećaku' - u povorci i Ranko Ostojić
>>Irski poučak Crkvi: Mora bliže ljudima
kaj je sa pravima djece ?