Masterplan je mrtvo slovo na papiru, ocijenio je danas bivši ministar zdravstva Darko Milinović Nacionalni plan razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u RH 2014.-2016. koji je predstavio ministar zdravlja Rajko Ostojić.
Predstavljeni plan šalje tri katastrofalne poruke, tvrdi Milinović.
- Prvo, šalje se poruka građanima koji ne žive u Zagrebu da su građani drugog reda, da su Dalmatinci, Primorci, Istrijani, Zagorci, Slavonci, Baranjci, Gorani, građani drugog reda iz jednog razloga – ministar je rekao da u svakoj županiji će biti jedna bolnica, ok, Grad Zagreb ima status županije, tu nema jedna bolnica nego njih 12 – primijetio je Milinović te podsjetio da je već upozoravao da ministar neće imati hrabrosti pipnuti u gorući problem dugova u zdravstvenom sustavu, a to je Grad Zagreb. Druga strašna poruka jest da ministar ne poznaje sustav financiranja zdravstva, tvrdi Milinović.
- Ukidanjem kreveta neće dobiti apsolutno ništa. Da pojasnim prije pet, šest godina se nije plaćalo zdravstvo po punom ili praznom krevetu, nego po dijagnostičko-terapijskoj skupini, da pojednostavim, operacija slijepog crijeva košta 3,5 tisuće kuna, bez obzira je li pacijent u bolnici jedan ili deset dana, dapače, ako je blaža operacija ili modernija ostat jedan dan i to je dobitak za zdravstveni sustav – komentira Darko Milinović koji zamjera svom nasljedniku Rajku Ostojiću nepoznavanje načina financiranja zdravstvenog sustava.
- I treća, ne manje bitna poruka jest da ovaj uvez masterplana bolnica košta nevjerojatnih 200 tisuća eura. Ovdje su podaci koje su sačinili hrvatski stručnjaci i francuska konzultantska kuća je to samo uvezala u jedan masterplan i to je još jedna kriva poruka nepoštivanja stručnjaka za zdravstvo u Republici Hrvatskoj – zaključio je Darko Milinović.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar rekao je kako ovo nije nikakav masterplan, već "nahoče plana 21".
- Ovaj plan vam ne vrijedi apsolutno ništa jer niste precizirali model financiranja bolničkog sustava na temelju čega bi se moglo ocijeniti da li je ovo popis želja ili ozbiljni posao – poručio je Lesar ministru zdravlja te dodao kako su iz svega što je predstavljeno vidljive dvije stvari - da se smanjuje broj kreveta za akutne bolesti i povećavaju kreveti za kronične bolesti, palijativnu skrb i dnevne bolnice.
- To je po meni dobar trend , ali nije za to nikome trebalo plaćati milijune kuna da nas tome poduči. Drugo, stalno naglašavanje funkcionalne povezanosti bolnica razvrstanih po četiri regije, nema nijedan bitni kriterij ili elemenat da bi se moglo reći da ovo nešto dobro donosi jer nema ničega unutra o kadrovima, specijalistima, o novim specijalizacijama koje bi išle na teret države. Nema ništa oko opreme jer kad gledate strukturu opremljenosti bolnica u ove četiri regije razlike su pa i više od 100 posto – tvrdi Lesar te dodaje da ovaj nacionalni plan ne počiva i nije argumentiran standardima koji su uvijek prisutni da se sve uvijek mjeri na 1.000 stanovnika.
- Ne mogu reći da postoje bolja ili manje dobra rješenja jer unutra nema pregleda po tim osnovnim kriterijima. Smiješno je od ministra inzistirati,a to je točno osam puta ponovljeno, da je cilj da iskorištenost bolničkih kapaciteta bude 85 posto. Neke bolnice već sad imaju veće iskorištenosti, ali na uštrb svojih proračuna – zaključio je Lesar.
Ministar financija Slavko Linić nije želio govoriti o predstavljenom Nacionalnom planu. - Ostavimo da program strukturnih promjena u zdravstvu obrazloži nadležni ministar. To je samo jedna od mjera koja govori o tome što ćemo u osnovnoj djelatnosti činiti. Pored toga u zdravstvu imamo i niz mjera na sporednim djelatnostima, koliko što u kojoj godini i koji su efekti, sve će to biti obrazloženo onog trenutka kad ministar bude govorio. Prema tome evidentno je da već ovaj proračun govori o financijskim efektima strukturnih promjena u zdravstvu, zato se i zovu reforme – kazao je Linić.
HDSSB-ov Boro Grubišić kazao je da ministar zdravlja luta cijelo vrijeme otkad je preuzeo mandat te da je u tom razdoblju nanio nesagledive štete hrvatskom zdravstvu.
- Posljednji čavao u taj lijes zdravstva je ovaj masterplan koji mijenja nešto što dobro funkcionira od Austro-ugarske. Ja sam već tražio ostavku ministra Ostojića i ostajem pri tome da je najbolje da podnese ostavku, ako ne cijela Vlada, onda ministar Ostojić koji je unazadio hrvatsko zdravstvo, a unazadit će ga i više s ovim masterplanom kojeg će možda držati koji mjesec pa se ponovno vratiti na stari način pružanja zdravstvene zaštite, kao što je bilo i s ostalim njegovim potezima. To je mjera koja je donesena uz pomoć nekih stranih konzultanata, kao da se oni bolje razumiju u naš sustav od naših stručnjaka. Valjda misli da će kasnije kad za par mjeseci vidimo da taj sustav neće ići lakše reći nisam ja kriv, krivi su oni - zaključio je Grubišić.
>> Ostojić: Pacijenti su prioritet, ali očekujemo uštedu od 400 mil. kn
Rajko stvarno ne zna da nije bitan broj kreveta (koji je u master planu drastično smanjen),od prije 5 godina HZZO plaća po dijagnostičko terapijskom postupku dakle samo po učinjenom poslu. To sa krevetima je odavno prošlost.O čemu on govori?