U sedam proteklih godina u Hrvatskoj je zabilježen 81 slučaj trgovanja ljudima. U 2008. godini evidentirano je 5 slučajeva, od čega su u njih četiri - žrtve bile žene, izjavila je hrvatska premijerka Jadranka Kosor nazočeći na danas održanoj akciji u Zagrebu kojom se obilježava Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima.
Osvrčući se na ovaj vodeći međunarodni problem, Kosor je također iznijela kako su u 85 posto slučajeva trgovanja ljudima žrtve žene.
Muškarci robovi, žene prostitutke, djeca prosjaci i nasilno usvojeni članovi obitelji
Trgovanje ljudima se koristi najčešće u svrhu iskorištavanja koje uključuje korištenje osoba u prostituciji ili druge oblike seksualnog iskorištavanja, prisilan rad ili usluge, ropstvo, postupke slične ropstvu, ali i sve raširenije trgovanje organima.
Muškarci su najčešće žrtve prisilnog rada, žene prostitucije, a djeca prosjačenja i prodaje obiteljima bez djece.
Posljednjih je godina trgovanje ljudima, osobito ženama i djecom zbog seksualnog iskorištavanja, doseglo alarmantne razmjere, iznose u hrvatskoj policiji dodajući kako nekoliko stotina tisuća žena, žrtava trgovanja ljudima, godišnje stiže u Zapadnu Europu
Procjenjuje se da je godišnja dobit od trgovanja ženama zbog seksualnog iskorištavanja viša od 12 milijardi američkih dolara .
Početkom novoga tisućljeća ljude koriste kao robove za rad u tvornicama, hotelima, restoranima, barovima, domaćinstvima. Nekoliko slučajeva takve vrste zabilježeno je i u Hrvatskoj.
Osim prisilne prostitucije te radi uzimanja organa na što su načešće osuđene žrtve trgovanja ljudima, ovaj oblik kriminala usmjeren je i na nezakonito usvajanje djece, njihovo prosjačenje te na sklapanje lažnih i prisilnih brakova
prodajem jeftino svoj organ, malo rabljen i bez one druge funkcije ali sve ostalo radi.