Javni natječaj koji je Ministarstvo obrane objavilo u zadnjem broju Narodnih novina novo zapošljavanje nudi za 550 vojnika/mornara s početkom službe 4. listopada 2016. MORH nudi potpisivanje ugovora na četiri godine, a probni rok traje 6 mjeseci. U svibnju je MORH sličnim natječajem već popunio 250 mjesta, što odgovara planu koji je odobrila Vlada, a prema kojemu će se ove godine zaposliti čak 800 vojnika i mornara.
Rekordna 2014.
Radi se, međutim, o podmlađivanju postojeće strukture u vojsci, a MORH nije iznenada postao veliki poslodavac, nego se zapošljava onoliko vojnika koliko se mjesta unutar sustava oslobodi. Radi usporedbe, prema podacima MORH-a u djelatnu vojnu službu u 2015. godini primljeno je 550 vojnika/mornara, 2014. rekordnih 936 te 2013. njih 450. Služba je u 2015. služba prestala za 614 vojnika, 2014. godine za 826, 2013. godine 282 vojnika. Od 2015. vojnici potpisuju profesionalni četverogodišnji ugovor, a prije su uglavnom primani na neodređeno vrijeme tako da od kraja 1990-ih do 2005. prijema gotovo da nije bilo. Znatan broj tih vojnika još je u službi i završavaju je uglavnom s pravom na mirovinu, objašnjavaju u MORH-u. Ističu da “rok trajanja” za vojnika u prosjeku iznosi dva ili tri ugovora pa, ne napreduju li prema dočasnicima ili časnicima, završit će karijeru vojnika u desetak godina. Rok za prestanak važenja tog zakona o radu na neodređeno produljen je do kraja 2019. godine zbog brojnosti tih vojnika koji su u četrdesetim godinama života, kad njihova vojna karijera ide prema kraju.
– Ali svakako nije riječ o prestarim vojnicima, a znatan broj njih obavlja kritične poslove za koje je nužna znatna obuka i iskustvo (pirotehničari, vozači teških kamiona, oklopnih vozila i tenkova), ističu u MORH-u. Prosječna neto plaća djelatnog vojnika, inače, iznosi oko 4500 kuna. Vojnici sada potpisuju ugovore na četiri godine, no što ako požele raskinuti ugovore ranije, ima li sankcija?
– U slučaju da vojnik želi ranije napustiti službu, ugovorom je predviđeno da će za svaki mjesec ranijeg raskida nadoknaditi štetu u protuvrijednosti mjesečne neto plaće – kažu u MORH-u.
Deficitarni kadrovi
Većina od ovih 550 ponuđenih ugovora odnosi se na vojnike i popunjavanje u profesionalnim gardijskim brigadama. Na mornare se odnosi nešto više od 2 posto od tog broja. HRM je manje brojnosti u odnosu na ostale dijelove Oružanih snaga, ali su zbog tehničke naravi mornarice razmjerno zastupljeniji časnici i dočasnici pa je ukupan broj mornara u odnosu na ukupan broj vojnika oko 1:17. Premda je riječ o javnom natječaju, on se odnosi na one sa završenim dragovoljnim vojnim osposobljavanjem, a uvjeti natječaja su još srednja stručna sprema te najviše navršenih 27 godina života do kraja 2016., s time da se mogu prijaviti i oni koji imaju višu stručnu spremu od tražene. Iz postojećeg sastava vojnika obučit će se 250 dočasnika i 38 časnika. Osim toga, vojska s tržišta rada traži 22 kandidata za časnike za deficitarne struke, najviše liječnike i meteorologe.
4500 kn za rad vikendima, blagdanima, bez naknade za prekovremene sate. Hrana gora nego u zatvoru a smještaj kao za svinje. Udaljen od kuće i po 500 km bez putnih troškova. Ne daj bože da što izgubiš ili potrgaš od opreme na vježbi dolazi ti na naplatu! Itd....