Nedolazak stranih vojski na mimohod u povodu 20-godišnjice Oluje nije fijasko, ali je pokazao da Hrvatska ima problema s diplomacijom, kao i to da je “zatočenica” geopolitičkih kretanja. Ali i da se opet preko Zagreba prelamaju interesi velikih sila, a Hrvatska postaje kolateralna žrtva u pokušaju Zapada da – više mrkvom nego batinom – namami Srbiju iz stiska Rusije, koja se pak takvim stavom Zapada obilato koristi. I tu ne pomaže ni to što je Hrvatska, kako Amerikanci ponavljaju, “vrijedna saveznica” koja se u NATO-ovim operacijama, proporcionalno svojoj veličini, isprsila i više nego neke druge članice, ni to što je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović donedavno obnašala visoku funkciju u NATO-u, a ni to što je sada prvi dočasnik NATO-a Hrvat Davor Petek.
– Da su došli Amerikanci, došli bi i svi ostali – kazao nam je strani diplomat koji je upoznat s lobiranjima za dolazak uzvanika. No Amerikanci su od početka bili skeptični prema ideji slanja vojske u Hrvatsku. Dok su trajali dogovori između država članica NATO-a, neki su se zaletjeli s najavama da dolaze, poput slovenske ministrice obrane, ali i švedskog veleposlanika. Samo nekoliko dana poslije, obje su vlade odbile poslati vojsku.
Diplomatska ofenziva
Neminovno je otkazivanje povezati s izjavama Ivice Dačića da će sve države koje se odazovu biti smatrane neprijateljskima.
– Srbija je u diplomatskoj ofenzivi, prijeti bojkotom investicija. Beograd se trudi minirati svečanost jer su shvatili da je proslava u Zagrebu nešto drugo od proslave u Kninu, “seoske zabave”, i da time Oluja dobiva međunarodni legitimitet – kaže nam izvor blizak organizatorima te upozorava kako se oporba koristi mimohodom za politikantstvo. U Uredu predsjednice, koja ima ovlasti u kreiranju vanjske politike države, kažu da se sada vidi kako je bilo pogrešno “adhokratski” pristupiti tom poslu te da je predsjednica, očito, bila u pravu kada je predlagala da se mimohod održi iduće godine, kad se proslavlja 25. obljetnica osnivanja Zbora Narodne garde (ZNG).
Kažu kako nije imala utjecaja na organizaciju mimohoda, to je u odgovornosti MORH-a i Vlade, koji su toliko forsirali mimohod. Neslužbeno su i neki strani vojni atašei izražavali čuđenje što pozivnice nisu stigle znatno prije. Ministrica Vesna Pusić izjavila je jučer da neodazivanje saveznika neće biti udarac ugledu i imidžu Hrvatske.
– To je naša stvar. Svi koji žele dobrodošli su, a koji ne žele, nikom ništa – rekla je Pusić. Priznala je da se MORH obratio za pomoć njezinu ministarstvu “tek kad su se pojavili problemi”.U Zagreb će, kako je dosad potvrđeno, iz SAD-a doći dva generala, vojni ataše i veleposlanik, iz Britanije vojni ataše i veleposlanik, a Nijemci šalju – ratnu zastavu. Zajednički poziv koji su potpisali predsjednica Grabar-Kitarović i premijer Zoran Milanović poslan je dijelu članica NATO-a, a na tim je zemljama da odluče hoće li u Zagreb poslati “veleposlanika, generale, vojsku ili avion”, kažu iz Vlade.
– Olako se išlo u javnost s informacijom da dolaze predstavnici stranih vojski, potpuno je jasno da je u tako kratkom vremenu teško završiti operaciju jer postoji niz različitih interesa, a posebno interes Zapada da odvoji Srbiju od Rusije – objašnjava bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić i dodaje kako ovakvih problema sigurno ne bi bilo da je riječ o proslavi Dana državnosti, na primjer. Doajen diplomacije Ivica Maštruko ne vidi nikakav problem u nedolasku strane vojske.
– Na vojnim mimohodima ne sudjeluju predstavnici drugih zemalja, samo u slučajevima kad su posrijedi bile savezničke akcije, kao što su one iz 1. i 2. svjetskog rata. U ovom slučaju bilo je besmisleno očekivati da će strane postrojbe sudjelovati – kaže Maštruko.
Poraz unutarnje politike
Bivši predsjednik Ivo Josipović u ovome vidi “poraz unutarnje politike”.
– Vlada i predsjednica nisu uvjerili prijateljske države da sudjeluju. Izbjegavaju mimohod, kao što su mnogi izbjegavali proslave Oluje zato što Hrvatska nije našla načina da u obilježavanje Oluje integrira i srpsku zajednicu. Osobno sam prvi doveo predstavnike srpske zajednice na proslavu u Kninu. Valjalo bi, uz proslavu pobjede, uz počast hrvatskim žrtvama, komemorirati i civilne žrtve sa srpske strane – kaže Josipović.
>> Stavljanje sudjelovanja gostiju iz inozemstva u prvi plan je deplasirano
>> Delo: Zašto nam Srbija vodi vanjsku politiku?
>> Dačić o Oluji: Ne likujemo što su neki otkazali dolazak
Kriva je Vlada RH i Vesna Pusić što nisu odradili svoj posao te što nas sramote po cijelom svijetu!