Bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića Njemačka traži zbog sumnje da je bio umiješan u likvidaciju Stjepana Đurekovića 1983. godine u Munchenu.
Donosimo popis glavnih aktera i njihovu ulogu u "slučaju Đureković".
Stjepan Đureković - Emigrirao 1982.
Stjepan Đureković rođen je 1926. u Bukovcu pokraj Petrovaradina, diplomirao je 1951. iz gospodarskih znanosti u Beogradu. Od 1956. radi u rafineriji ulja u Sisku, koju je 1964. preuzela Ina. Napredovao je do visokih položaja. Emigrirao je 1982. u Njemačku. Prema presudi Krunoslavu Pratesu, njegovo ubojstvo naručio je Mika Špiljak jer se njegov sin Vanja našao upleten u novčane pronevjere. Ubijen je 1983.
Krunoslav Prates - Na doživotnoj robiji
Za Đurekovićevo ubojstvo Nijemci su u više navrata pokušavali pronaći izvršitelje. Na doživotnu zatvorsku kaznu tijekom srpnja 2008. osuđen je Krunoslav Prates, hrvatski emigrant koji je Josipu Perkoviću uručio ključeve garaže u kojoj je Đureković ubijen. Prates je bio agent SDS-a pod kodnim imenima Stiv i Boem, bio je u prijateljskim odnosima s Đurekovićem, a na vezi ga je izravno držao Perković.
Zdravko Mustač - Perkovićev nadređeni, šef saveznog SDB-a do ‘91.
Zdravko Mustač rođen je u Zagrebu 1942., a nakon završenoga studija ekonomije počeo je 1964. raditi u Centru Službe državne sigurnosti Zagreb. Od 1979. do 1982. bio je načelnik toga centra, a od 1982. do 1986. zamjenik republičkog sekretara za unutrašnje poslove, odnosno bio je načelnik SDS-a u Hrvatskoj. Političko vodstvo SR Hrvatske po ključu je 1986. imalo pravo predložiti novoga šefa saveznoga SDB-a u Beogradu. Tada je Mika Špiljak odabrao Mustača, koji je na tome mjestu ostao do početka 1991. godine. Nakon povratka u Zagreb, Mustač se stavio na raspolaganje prvom demokratski izabranom hrvatskom vodstvu. Tako je imenovan zamjenikom predstojnika Ureda za zaštitu ustavnog poretka (UZUP) koji je vodio Josip Manolić. Mustač je bio i zamjenik predsjednika Kriznog stožera Republike Hrvatske. Nakon ukidanja UZUP-a bio je neko vrijeme savjetnik Hrvoja Šarinića, koji je tada bio predstojnik Ureda za nacionalnu sigurnost (UNS).
Vinko Sindičić - Krunski svjedok
Vinko Sindičić rođen je u Staroj Baškoj na Krku. Osuđen je 1988. u škotskome gradu Perthu zbog pokušaja ubojstva hrvatskoga političkog emigranta Nikole Štedula u Glasgowu na 15 godina zatvora. Godine 1998. izručen je Hrvatskoj zbog optužbe za ubojstvo istaknutog emigranta Brune Bušića 1978. u Parizu. No sud ga je oslobodio krivnje. Bio je krunski svjedok na suđenju Pratesu u Münchenu.
Ivan Lasić - Isprva bio svjedok pa postao osumnjičenik
Ivan Lasić bio je kadar Službe državne sigurnosti iz Bosne i Hercegovine, a najviša funkcija bila mu je mjesto načelnika Druge uprave bivšeg Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove u Beogradu. Za razliku od hrvatskih vlasti, BiH vlasti su 2008. godine, odmah nakon zaprimanja tjeralice iz Njemačke, uhitile Lasića, koji je živio u Knešpolju pokraj Širokog Brijega. Njega Nijemci također sumnjiče za pomaganje i poticanje na ubojstvo Stjepana Đurekovića.
Nije izručen Njemačkoj jer ima državljanstvo BiH, a Ustav BiH brani izručivanje vlastitih državljana, baš kao što je donedavno branio Ustav Republike Hrvatske. Ivan Lasić zvan Gorankić u početku je imao status svjedoka,kada je 2005. raspisana prva tjeralica za Perkovićem, a zatim je i on postao osumnjičenik. O svojoj ulozi i o saznanjima o ubojstvu Stjepana Đurekovića svjedočio je istražiteljima u Mostaru 2007. godine i tada je nijekao bilo kakvu svoju umiješanost u ubojstvo.
>>'Đureković ubijen jer je previše znao'
>>Josip Perković izašao iz Remetinca! Ne smije napustiti Zagreb
Pod hitno treba provesti totalnu LUSTRACIJU. Bez toga nikad slobode Hrvatskoj.