– Pripadnike naše zajednice često prikazuju na način da smo mi neprijatelji ali problem nije u nama koji smo za ljubav nego u onima koji truju mržnjom i ne žele da idemo naprijed nego nas vraćaju u prošlost. Ne tražimo nikakva posebna prava nego samo oba prava koja ostali odavno imaju. Ne želimo biti diskriminirani, bojati se izaći na ulicu, izgubiti krov nad glavom ili biti vreća za udaranje i meta za pljuvanje. Ne želimo samo neka prava nego želimo sva prava. Želimo društvo sigurno za sve pri čemu trebamo podršku svih, rekla je organizatorica danas održanoga Osijek Pridea Mirna Zlatić. Okupljanje sudionika Osijek Pridea započelo je u dopodnevnim satima na Trgu Ante Starčevića.
U 12.10 sati krenula je povorka ponosa koja se poslije 20 minuta ponovno vratila na središnji gradski trg. Cijela trasa kojom se kretala povorka kao i sam trg bili su osiguravani od velikog broja policije i zaštitara. Policija je sve i snimala. Tijekom hodnje sudionici povorke prošli su pored nekoliko kafića čiji je dio gostiju ignorirao sudionike povorke dok ih je dio pozdravljao. Osim jednoga mladića koji je na bijeloj majici nosio natpis „Sramota mog grada“ nije zabilježen niti najmanji incident. Na čelu povorke ponosa sudionici su nosili transparent sa motom Osijek Pridea „Nepokoreni grad“. Bilo je tu i više zastava duginih boja ali i brojni transparenti kojima su ukazivali na probleme sa kojima se suočavaju pripadnici LGBTIQ zajednice. Na njima je pisalo: „Želim živjeti slobodno“, „Voli bližnjega svoga“, „Stop mržnji“, „Ja sam ružičasta ovca u obitelji“, „Tražimo temeljna ljudska prava“, „Pred Bogom jednaki pred Ustavom diskriminirani“, „Zbog kog se odričete vlastitog djeteta“…
Samim pripadnicima ove zajednice priključilo se i više građana koji su im na ovaj način iskazali podršku. Među njima su bili Jaroslav Pecnik, glumica Anita Šmit, pisac Davor Špišić kao i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. - Ovo nije prvi pride na kojem sudjelujem ali mogu reći da sam ponosan na svoj grad i svoje sugrađane. Poslije ovoga pred nama je još puno koraka kako bi Hrvatska postala tolerantno društvo koja su inače najrazvijenija društva, rekao je Vrdoljak koji je podsjetio da je dan ranije u Zagrebu sklopljeno prvo životno partnerstvo. U osječkoj povorci ponosa bili su i gosti iz Srbije i Grčke koji su im na ovaj način iskazali podršku. – Došao sam iz Soluna kako bi sudjelovao u povorci ponosa. Nadam se da ćemo uskoro stvoriti i regionalnu mrežu i onda organizirati Balkan Pride ili Pride zemalja jugoistočne Europe. Hrvatska je jedina zemlja u regiji koja ima tri Pridea i s tim treba biti ponosna, rekao je Apostol Karabairis. Podršku Osijek Prideu došli su izraziti i članovi organizacijskog odbora Beograd Pridea koji tri godine unazad nije održan radi zabrane. – Mi vrlo dobro znamo kako je to kada se zabrani održavanje povorke ponosa. Borba protiv diskriminacije i mržnje je duga i teška, a nekad čak i pobjede moraju ne samo da se brane nego i ponovno osvajaju. Divimo se Osijeku i pristojnosti pripadnika LGBTIQ zajednice kao i građana. Vidimo se 28 rujna na Beograd Prideu, rekao je Aleksandar Sekulić iz Beograda.
>>Na osječki Pride dolazi ministar Vrdoljak, gradonačelnik Vrkić ne