Nakon prekida pregovora o Zakonu o radu, zbog kojega se sindikati pripremaju za generalni štrajk, još nisu počele službene konzultacije o promjeni radničkog ustava, no izbor Večernjakove osobe godine poslužio je za neslužbene razgovore u čijem su središtu bili ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić te istaknuti sindikalisti Krešimir Sever i Mladen Novosel.
Medvjed do rupe
Iz upućenih se krugova doznaje da bi se sporna zakonska verzija vrlo brzo mogla naći na sjednici Vlade, a potom i u Saboru, i to bez novog pokušaja mirenja. Ministar Mrsić je u razgovoru sa sindikalistima potvrdio da je povukao iz daljnje procedure Zakon o povremenim i privremenim poslovima, a oni su inzistirali da odustane i od dviju spornih odredaba u Zakonu o radu – o preraspodjeli radnog tjedna na 56, odnosno 60 sati te labavijem reguliranju rada preko agencija.
– Cijenimo to što ste odustali od Zakona o povremenim i privremenim poslovima, ali kad ste već dotjerali medvjeda do rupe, onda ga treba i u rupu gurnuti – kazao je predsjednik NHS-a Krešimir Sever. Njega muči što bi promjena Zakona o radu omogućila tvrtkama da na mjesto otpuštenih radnika uzimaju radnike na “leasing” preko agencija za privremeno zapošljavanje.
– Prođe li taj prijedlog, umjesto godine dana, agencijski bi radnici na istim radnim mjestima mogli raditi do tri godine, a otvara se i mogućnost da rade za nižu plaću – kaže Mladen Novosel iz SSSH. Sve je više primjera po tvrtkama da agencijski radnici rade za bitno manje plaće od radnika tvrtki koje ih angažiraju, a kad im istekne ugovor, ostaju bez primanja čak i ako imaju ugovor o stalnom radnom odnosu u agenciji. Ministar je uzvratio da se Zakon o radu mijenja kako bi se potaknulo zapošljavanje jer prema sindikalcima sve bi trebalo ostati po starom, ništa ne bi mijenjali. Inače, do 24. siječnja traje izjašnjavanje članstva pet sindikalnih središnjica o generalnom štrajku koji bi mogao paralizirati zemlju.
Ministar se nije izjašnjavao o rokovima donošenja promijenjenog Zakona o radu, ali ni o detaljima novih zakonskih rješenja dok ne prođe uobičajeno međuresorsko izjašnjavanje, kao i procjena usklađenosti predloženih rješenja s europskim direktivama. Nema većih prijepora o rješenjima koja se tiču otpuštanja tehnološkog viška, a u razdoblje otkaznog roka uključio bi se i period proveden na bolovanju.
Vaučeri u novoj formi?
Sindikalisti se pribojavaju da će se zapošljavanje putem dnevnih vaučera pojaviti u nekoj novoj formi. Takav oblik rada “legao je” na sezonskim poslovima u poljoprivredi gdje je lani na kraći ili dulji rok bilo angažirano oko 60 tisuća radnika, kojima su uz dnevnice plaćeni i doprinosi.
>> Lesar: Ustanite protiv Vladinih štetočinskih zakona!
Pomalo sam skeptičan glede sindikata.Do sada su uvijek bili partneri vladma . Vlade su redovito pobjeđiovale u donošenjima zakona koji se tiću radnika.Uspjevali su razbijati jedinstvo sindikata koptirajući u politiku sindikalne čelnike(podmičivanjem odnosno korupcijom).Ovaj novi zakon do sada je najvećii udar na radnička prava a donosi ga takozvana socijaldemokratska stranka na vlasti.Stranka koja je u potpunosti otkrila svoje lice i koja se je svrstala na stranu domačeg kako istranog krupnog kapitala te bankarskog sustava.Ako sindikati i sad odustanu nemaju više kredibilitet zastupati radništvo Hrvatske.Podrška sindikatima u borbi za Hrvatsko radništvo te borbi protiv amerikanizacije Hrvatske.