1975. u Klagenfurtu

Slovenska Udba organizirala ubojstvo emigranta Martinovića

Roman Ljeljak
Foto: Screenshot Youtube
06.01.2014.
u 18:55

Šef službe Janez Zemljarič i danas se spominje kao utjecajna osoba

Ubojstvo hrvatskog emigranta Nikice Martinovića 1975. u Klagenfurtu odobrio je nekadašnji načelnik slovenske Službe državne sigurnosti Janez Zemljarič. Izjavio je to danas na konferenciji za novinare u Ljubljani slovenski publicist i istraživač arhiva Roman Leljak (na slici).

Na mjestu izdahnuo

Nikica Martinović, nekadašnji poručnik hrvatske domobranske vojske, živio je u Klagenfurtu, gdje je imao trgovinu. Kao i svaki dan, i tog  17. veljače 1975. dovezao se automobilom na posao i parkirao ispred trgovine. Dok je izlazio iz automobila, odjeknuli su hici. Sve se odigralo u trenutku i nije bilo svjedoka, a počinitelji su pobjegli.

Martinović je na mjestu izdahnuo, a iza njega ostalo je četvero djece.

Da je je akciju, u kojoj je 17. veljače 1975. ubijen Martinović, odobrio upravo Zemljarič – koji je uoči  raspada bivše SFRJ bio predsjednik slovenskog izvršnog vijeća, a još ga se u Sloveniji spominje kao utjecajnog u političkim i gospodarskim krugovima – dokazuje i plan što ga je otkrio u Slovenskom državnom arhivu, kazao je Leljak.

Riječ je o planu operativnog dijela akcije pod nazivom Bleiburški vod, koju je provodila Služba državne sigurnosti. Taj je plan za 1975. godinu potpisao Janez Zemljarič a u njemu se spominje eliminacija dijela hrvatske političke emigracije te nastojanja da se među njezinim dijelovima stvori nepovjerenje, kazao je slovenski publicist.

Ubrzo nakon što je taj plan prihvaćen, točnije 4. veljače 1975., Služba državne sigurnosti “aktivirala je” jednog od svojih operativaca, Milana Doriča Hanzija.

To se iščitava iz dokumenta u kojem se govori da bi se Doriča “lako moglo iskoristiti za još jednu konkretnu akciju protiv jednog od njemu poznatih ekstremista pa bi ga se povuklo u SFRJ te nakon toga dalo financijska sredstva da otvori svoj lokal”. I na tom dokumentu stoji Zemljaričev potpis te dodatak u kojem kaže da se slaže s predloženim, rekao je slovenski publicist.

Dali i oružje  

Dorič je za akciju, prema dostupnim dokumentima, dobio milijun tadašnjih njemačkih maraka te lažne putovnice i oružje, tvrdi Leljak. Zemljarič Leljakove tvrdnje nije želio komentirati.

Rekao je, da će to učiniti drugom prilikom, kad bude primjereno. Leljak je prošle godine,  na osnovi dokumenata iz arhiva, ustvrdio da je slovenska Udba 1972. u Salzburgu otela emigranta Stjepana Crnogorca, koji je onda prevezen u Sloveniju i ondje – kako navodi Leljak – najprije ispitivan, a onda tajno likvidiran bez ikakva suđenja te  pokopan na nepoznatome mjestu, vjerojatno u Kočevskom rogu.

Snimku Leljakove konferencije na svoj je web postavila Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše. 

>> 'Đureković ubijen jer je previše znao'

Komentara 11

Avatar tajar
tajar
19:11 06.01.2014.

Miljun maraka u sedamdesetima slovenska je UDBA dala nekom ubojici. Koliko je onda hrvatska UDBA dala ovim "našim" ubojicama, koji tvrde da su u teškim novčanim neprilikama.

NA
narod1
20:05 06.01.2014.

Uvijek je Sloveniji išlo bolje. Pa i likvidatorima Po toj računici su u Srbiji radili za siću

Avatar Aristarh
Aristarh
21:51 06.01.2014.

Slovenska politička udbokomunistička vrhuška iz Jugoslavije je izašla kompletna i neokrnjena. Ona je u bliskoj vezi sa našom udbokomunističkom vrhuškom Hrvatske. Razlika je samo u tome što je Tuđman našu malo promiješao. Sada su obje vrhuške opet blisko povezane ine i imaju čak zajedničke planove djelovanja. Njihova je dodatno napakovala Janši a naša dodatno napakovala Sanaderu. Naša je uzdrmana aferom uhidbenog naloga i Lex Perkovića a njihova još miruje. Samo Janša i njegov SDS je nastoje malo uzdrmati. Sloveniji također treba pomoč Njemačke i Austrije na tom planu. Ovaj članak je svjetlo na kraju tunela.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije