Umjesto u petak, glasanje će u Saboru biti već u srijedu kako bi Domoljubna koalicija i Most, posebice HDZ, pokazali da i dalje imaju većinu u parlamentu. To je na sastanku najužeg vodstva HDZ-a zatražio danas šef te stranke i prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko, doznajemo u HDZ-u. Razljutila ga je činjenica da saborska većina predvođena HDZ-om već tri tjedna nije u stanju skupiti kvorum i glasati, što je otvorilo pitanje postoji li uopće parlamentarna većina. Zato Karamarko u srijedu u 8.30 stiže i na Klub zastupnika HDZ-a gdje će tražiti disciplinu, a u 9.30 je glasanje.
Prema najavama iz HDZ-a, glasanje će biti i u petak, pa je namjera vladajućih dvaput ovaj tjedan demonstrirati da imaju većinu, ako sve prođe sukladno najavama i planovima HDZ-a. U srijedu se glasa o dvadesetak izvještaja i zakona o kojima se u petak nije moglo glasati, a među njima su i ukidanje ureda bivšem predsjedniku Stjepanu Mesiću te smanjivanje financiranja političkim strankama. Zbog nemogućnosti izglasavanju tih dvaju zakona, protestirali su u Mostu te otvoreno poručili da su spremni i na nove izbore ako ne prestanu opstrukcije HDZ-a koji, rekao je Božo Petrov, pruža otpor kao i SDP koji je oporba. Povratak u Sabor najavio je i Milijan Brkić, glavni tajnik HDZ-a, kako bi ojačao Klub zastupnika i osigurao zastupničku disciplinu.
U međuvremenu, Milan Bandić, šef stranke Bandić Milan 365, koji se postavio kao predvodnik preslagivanja saborske većine uime Domoljubne koalicije, i dalje “muti vodu” najavama o jačanju svog Kluba. I to čovjekom iz koalicije Hrvatska raste. Na koga to Bandić iz oporbe računa, nije rekao, no po kuloarima se spominjalo ime šefa laburista Tomislava Končevskog.
– To su sve naklapanja. Laburisti ostaju u oporbi – demantirao je glasine Končevski.
Očito je da Bandić i dalje blefira i da od jačanja pozicije Domoljubne koalicije nema ništa. Sa svojom pozicijom pak u toj istoj koaliciji nisu zadovoljni u HSS-u.
– Tražimo da premijer dođe na našu iduću sjednicu Glavnog odbora i predstavi nam program Vlade. Želimo i bolju komunikaciju s koalicijskim partnerima – kaže Krešo Beljak, šef HSS-a.
A kakva je uistinu pozicija Domoljubne, vidjet će se uskoro jer SDP u srijedu u saborsku proceduru šalje svoj zahtjev za izglasavanje nepovjerenja prvom potpredsjedniku Vlade Tomislavu Karamarku zbog afere Konzultantica.
U SDP-u, doznajemo, računaju da će “protiv Karamarka” ruku podići svih 56 članova bivše koalicije Hrvatska raste, ali i HDSSB, IDS, nekoliko manjinaca, HRID, Radimir Čačić, Ivan Vilibor Sinčić, Stipe Petrina, a ne isključuju ni mogućnost da ih podrže i dvojica mostovaca – Ivan Kovačić i Miro Bulj. No to nije dovoljno za “rušenje” Karamarka, oporbi će i dalje nedostajati oko pet ruku. I Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa preksutra odlučuje o pokretanju postupka protiv Karamarka zbog mogućeg sukoba interesa.
>>'HDZ i MOL imaju iste interese, da se prekine postupak arbitraže'
Ako je netko izabran kao saborski zastupnik, on predstavlja one koji su ga izabrali i Sabor mu je radno mjesto i obaveza, a za taj rad je novčano i nagrađen, zašto onda bilo tko mora "narediti" da bi se takav pojavio i glasovao? Pritom je nevažno kojoj stranci, poziciji ili opoziciji pripadao.