Upravo sam dobio vijest da je u Beogradu umro moj veliki prijatelj i predobar kolega - PERO SIMIĆ. Kako je napisao kolega beogradski povjesničar Srđan Cvetković njemu večeras u spomen, Simić je bio sjajan čovjek i publicist koji je najveći dio života posvetio rasvjetljavanju najzatamnjenijih stranica naše novije povijesti. Simić je, piše Cvetković, srpsku publicistiku podigao na najviši nivo i značajno doprinio razbijanju mnogih tabua i mitova. Sve se slažem!
Ali ne samo da je dignuo srpsku, nego i hrvatsku publicistiku, pa čak i hrvatsku historiografiju. Sve to znam iz prve ruke. Jer sam Simića upoznao prije gotovo deset godina u Beogradu, kad sam išao pisati biografiju Josipa Broza Tita. Simića sam znao po njegovim dotadašnjim knjigama i tekstovima, ali ga nisam imao prilike uživo upoznati. Kad sam krenuo istraživati, Titov arhiv se još nalazio na Dedinju, u prostoru nekadašnjeg Muzeja "25. maj" koji je kasnije, nakon raspada Jugoslavije, postao dio beogradskog Muzeja istorije Jugoslavije. Ondje sam počeo istraživati i jednog dana me arhivistica upozorila da je došao Pero Simić koji također istražuje Titov arhiv. Upoznala nas je i nas smo dvojica otišli na kavu, i na toj kavi odmah našli zajednički jezik, i na njoj odmah uglavili naš veliki projekt koji se kasnije pokazao jako, jako uspješan.
Pero i ja smo na kraju u Hrvatskoj, u izdanju Večernjaka, izdali čak četiri knjige. Prvo je izašla njegova knjiga "Tito-fenomen stoljeća", zatim moja "Tito-tajne vladara", pa naša zajednička "Tito-strogo povjerljivo" i na kraju moja "Pisma Titu". Sve su knjige doživjele velike prodane naklade. Pero je i u Beogradu objavio u više izdanja spomenutu prvu knjigu, kao i na mnogim stranim jezicima, a u Beogradu je izašlo i srpsko izdanje naše zajedničke knjige koje je doživjelo čak tri izdanja.
Pero je bio borac, rudar, čovjek koji je mislio svojom glavom, neopterećen, koji je tragao za istinom, koji se nije dao smesti pred mnogim napadima jer su njegovi odgovori imali činjenice u sadržaju, a ne ideologiju.
>> Predstavljena knjiga Pere Simića 'Tito-fenomen stoljeća'
>> Pero Simić otkriva: Tito je naredio ubijanje zarobljenika
Realan povjesničar.