Bolničkom liječniku odobrit će se rad u privatnoj ordinaciji ako je u prethodnoj kalendarskoj godini postigao učinak 20% veći u odnosu na prosječan učinak kolega, ili 15% veći u odnosu na vlastiti učinak u prethodnoj kalendarskoj godini, ili ako je svojim radom značajno unaprijedio ugled ustanove.
Štrajkašima kazna
Takvo odobrenje ravnatelj ili sanacijski upravitelj bolnice, uz prethodnu suglasnost ministra zdravlja, može dati najviše za 50% doktora, a ako ih to zatraži više od 50%, odobrenje može dobiti samo polovica najuspješnijih. Dopusnica je na godinu dana, a doktori za koje zdravstvena inspekcija utvrdi da su privatno radili bez odobrenja, dvije godine neće moći dobiti takvo odobrenje. Kriteriji su to koje donosi novi Pravilnik o mjerilima za davanje odobrenja zdravstvenom radniku za sklapanje poslova iz djelatnosti poslodavca.Neslužbeno doznajemo da će se rad u privatnim ordinacijama dozvoliti samo onim doktorima, koji su suglasni s radom duljim od 48 sati tjedno, po principu: ako ne možeš raditi više u bolnici, ne možeš ni privatno.
Odobrenje vrijedi godinu dana, a u prethodnom pravilniku iz 2010. godine nije bilo kriterija za izdavanje odobrenja u 2013. godini, objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja, pa se lani odobrenja za dopunski rad nisu ni davala. Trenutno stoga nema liječnika s valjanom dopusnicom, stoga Pravilnik odmah stupa na snagu, objavom u Narodnim novinama u utorak (prekjučer).Spomenka Avberšek iz sindikata zdravstva zbog novog Pravilnika proziva ministra zdravlja Rajka Ostojića.– Obećao je odvojiti javno od privatnog. Kritizirao je HDZ, a sada ponovno dopušta da doktori ne rade popodne u bolnicama, već pacijente upućuju privatnicima – optužuje ona.
Smanjiti liste čekanja
Ostojić podsjeća da se 2001. godine, kad je bio zamjenik ministrice zdravstva, pokušalo odvojiti javno od privatnog, ali je zabrana pala na Ustavnom sudu koji je stava da liječnici mogu raditi i u bolnicama i privatno.– Za razliku od prethodnog pravilnika, sada su jasno određeni kriteriji tko i pod kojim uvjetima može raditi privatno. Liječnici moraju smanjiti liste čekanja da bi dobili dozvolu za privatni rad i ministar mora odobriti – kaže ministar Ostojić.
A koji učinak moraju imati liječnici da bi smjeli držati plaćena predavanja za farmaceutske tvrtke ( 15min 7000 kuna) i oni koji putuju na sponzorirana putovanja po egzotičnim zemljama. Nek ministar već jednom riješi problem lista čekanja transparentnošću, dovoljnim brojemm osoblja i plaćenim prekovremenim radom u bolnici. Već vidim kako neki šef klinike ili odjela "nabija" broj tako da mu specijalizanti odradi potreban broj sa njegovom šifrom a on sjedi u privatanoj i naplaćuje gotovinu jer je lista čekanja u bolnici decenijska.