Hrvatski helsinški odbor oglasio se izjavom koje je potpisao predsjednik odbora Ivan Zvonimir Čičak u kojem upozorava hrvatsku javnost na, kako navode, 'činjenicu da vladajuća većina u Hrvatskom saboru nastoji protudemokratskom procedurom izmijeniti Ustav RH.'
Izjavu HHO-a prenosimo u cijelosti:
Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) smatra svojom dužnošću i obvezom ponovno upozoriti hrvatsku javnost na činjenicu da vladajuća većina u Hrvatskom saboru nastoji protudemokratskomprocedurom izmijeniti Ustav RH. Već smo upozorili na činjenicu da se primjenjenom procedurom i načinom na koji je vođena “javna rasprava”, kršena temeljna ljudska prava, budući se ona vodila gotovo virtualno, samo na internetskim stranicama Hrvatskog sabora. Tim pristupom i takvim postupkom isključen je iz rasprave o temeljnim konstitutivnim pitanjima ove države, najveći dio njenih građana, pogotovo onih koji ili nemaju pristup ili pak znanja o služenju internetom.
Time se građanima oduzima pravo i dužnost sudjelovanja u svakoj fazi rasprave o donošenju ili promjeni Ustava. Ne samo to, ovakvim postupkom saborske većine grubo se krši Ustav RH i to članak 141. koji Predsjedniku Republike daje ovlast predlaganja promjene Ustava RH. Predsjednik RH Ivo Josipović uputio je Hrvatskom saboru 10. prosinca 2013., preko predsjednika Josipa Leke, svoj prijedlog o promjeni Ustava, što je saborska većina, putem Odbora za ustav i poslovnik, odbila uopće uvrstiti u proceduru. Time je predsjednikov prijedlog promjena jednostavno ignoriran!
Ovakvim postupkom ugrožen je model konstitucionalizma koji pretpostavlja ustavom zagarantirano ravnovjesje između tri segmenta vlasti. IO HHO-a smatra stoga potrebnim upozoriti na pogubnost postupka i ponuđenog rješenja vladajuće većine, koja, uz ostalo, predlaže i članak kojim bi “Hrvatski sabor mogao većinom glasova svih zastupnika odlučiti da se i drugi zakon donese po postupku određenom za promjenu Ustava”. Ovim bi institutom obični zakoni, koji se donesu natpolovičnom većinom, stekli i imali ustavnu snagu, pa bi tako postalo moguće, da i odredbe suprotne Ustavu, budu dovedene na razinu Ustava. Usvajanje ovih rješenja krije u sebi opasnost sužavanja kompetencija Ustavnog suda, i onemogućavanje Ustavnom sudu da kontrolira ustavnost onih odredbi koje su donesene kao zakon, a imaju snagu Ustava. U povijesti je ovakav slučaj konstitucionalizacije zakona na razinu ustava poznat jedino u praksi Vajmarske republike, kada je upravo konstitucionalizacija zakona u razdoblju od 1933. do 1936., omogućila uvođenje diktature.
IO HHO-a stoga smatra kako ponuđeni model širom otvara vrata primjeni sličnog modela u Republici Hrvatskoj. Dakle, načelno se stvaraju pretpostavke, barem u krajnjoj konzekvenci, za mogućnost uspostave nekog oblika diktature u RH. Stoga pozivamo Vladu i sve zastupnike u Saboru da se uzdignu iznad dnevno-partikularističkih interesa i ostanu na potrebnoj demokratskoj razini osobne i političke odgovornosti. Sve političke čimbenike, pogotovo one u Vladi i u Saboru RH, smatramo nužnim upozoriti, da, ukoliko ovi prijedlozi dobiju većinu, oni svojim “za”, otvaraju put rušenja ustavnog poretka RH, te da će zbog toga morati preuzeti i svu moguću političku i povijesnu odgovornost.
>> 'HDSSB neće u petak podržati ustavne promjene!'
Dobro je da su Čičkolino i društvo uopće progovorili . Bolje ikad nego nikad ! Ono što HHO-ovci sada govore, trubi cijela demokratska javnost već danima. Kukurikavci su ovim protuustavnim intervencijama u Ustav naumili suspendirati osnovna načela ustavnosti i na na mala vrata konstituirati svoju diktaturu. Konačno su raskrinkani . Podnesite ostavke jer niste više dostojni voditi hrvatsku državu. Hrvatska je zaslužila bolje !