Većini hrvatskih vojnika u misiji ISAF u Afganistanu oduzeti su pištolji, odnosno morali su ih pohraniti u skladišta, a izravan povod tome nedavno je samoranjavanje jednog pripadnika hrvatskog kontingenta, neslužbeno doznaje Večernji list. Pištolji su dosad bili sastavni dio opreme svakog pripadnika Oružanih snaga RH u području ratnih operacija kakvo je Afganistan, dok ih u Hrvatskoj duže samo časnici, a vojnici duže isključivo puške. Naš izvor iz MORH-a, koji je potvrdio da je razlog oduzimanja nedavno samoranjavanje, kaže da su pištolji oduzeti samo onima koji ih ne trebaju imati.
Stradavaju ruke i noge
– Napravljena je analiza kome je pištolj potreban, a kome ne te je na temelju nje odlučeno da će pištolje imati samo oni koji ih trebaju imati prema pravilima struke – kaže naš izvor.
Običaj da svi naši vojnici nose pištolje, objašnjava dalje, ostao je od prvog kontingenta 2003. kada smo u Afganistan poslali vojnu policiju koja po prirodi posla koristi pištolje i kratko automatsko oružje. Hrvatski vojnici u misiji oduzimanjem pištolja nisu ostali bez oružja jer svaki duži pušku. Pištolji su ostali časnicima i onima kojima prema pravilima struke trebaju.
Podsjetimo, 20. rujna ove godine razvodnik G. P. propucao si je dlan lijeve ruke za vrijeme odmora u sobi, što je izravno rezultiralo odlukom nadležnih da se onim vojnicima kojima nije nužan u obavljanju svakodnevnih dužnosti oduzme pištolj. Dodatan razlog za taj potez jest što to nije prvi takav incident pripadnika OSRH u Afganistanu, u nešto više od tri godine bilo ih je čak pet, a u njima je ozlijeđeno pet hrvatskih i jedan belgijski vojnik. Tri su si puta naši vojnici propucavali ruke, a tri su puta ranjavali u nogu sebe ili druge.
Hrvatski vojnici u misiji ISAF koriste pištolj HS 2000, koji proizvodi karlovačka tvrtka HS Produkt, a riječ je o jednom od najsigurnijih pištolja na svijetu. Iako nema klasičnu kočnicu, slučajno opaljenje sprečavaju kočnica na hrptu rukohvata (grip safety), blokada udarne igle te predokidač koji u praksi služi kao kočnica samog okidača i onemogućava opaljenje ako okidač nije pritisnut do kraja.
Nema slučajnog opaljenja
Pištolj ima i indikator metka u cijevi te indikator napetosti udarne igle po čemu onaj tko ga koristi u svakom trenutku može vidjeti je li pištolj spreman za opaljenje. Stručnjaci se slažu da je praktički nemoguće da pištolj opali slučajno i za ova nesretna opaljenja krive nepažnju osoba koje su te pištolje koristile. Ostaje vidjeti hoće li mjera smanjenja broja pištolja u misiji polučiti željeni rezultat – manji broj samoranjavanja hrvatskih vojnika.
>> Hrvatski vojnik propucao si dlan u Afganistanu!