U organizaciji Instituta za razvoj obrazovanja, a u suradnji s veleposlanstvom SAD-a u Zagrebu i Američkim kutcima u Rijeci, Zadru i Vukovaru, organizirano je predavanje o mogućnostima studiranja u SAD-u pod nazivom „Vodič kroz upis na američka sveučilišta: 5 koraka do studija u Sjedinjenim američkim državama“.
Bila je ovo prilika i da Sandra Dobrić, obrazovna savjetnica USA mreže u Institutu za razvoj obrazovanja te studenti američkih sveučilišta, predstavi sustav visokog obrazovanja u SAD-u koji broji više od 4.600 visokih učilišta i najviše međunarodnih studenata u svijetu, njih 819.644.
O značaju američkih sveučilišta u svijetu govori i činjenica da sveučilišta SAD-a čine više od od polovice sto najboljih svjetskih sveučilišta prema prestižnoj rang listi Academic Ranking of World Universities. Na predavanju je rečeno i da je u protekloj akademskoj godini u SAD-u studiralo 581 hrvatskih državljana. Najviše studenata iz Hrvatske u SAD-u studira na prestižnim sveučilištima poput Cornell University, Columbia University i George Washington University. Govoreći o pripremama za upis pojašnjeno je da one traju od jedne do dvije godine, a rokovi za prijave su između studenog i ožujka za narednu akademsku godinu.
Potrebna dokumentacija
Oni koji žele studirati u SAD-u moraju pripremiti obrazac za prijavu, ovjerene kopije i prijevode dokumenata vezanih za prethodno školovanje, položene standardizirane testove, esej, pisane preporuke, potvrdu o izvoru financiranja studija te prijavu za stipendiju i plaćene administrativne troškove. Rečeno je i da su neke od karakteristika studiranja u Americi raznolikost studijskih programa, njihova fleksibilnost, veliki izbor različitih fakulteta, stručnost i vrhunska opremljenost i organizacija samih studija, otvorenost i pristupačnost studentima iz cijelog svijeta te različite mogućnosti dobivanja stipendija.
Kod izbora studija pomaže i tzv. Tražilica sveučilišta među kojima su College Board, Petersons kao i US News World Report te Colleges that Change Lives. O uvjetima potrebnim za studiranje u SAD-u, kao i potrebnim testovima, više se može pročitati na stranicama Instituta za razvoj obrazovanja, na Facebook stranici Instituta Želim studirati u inozemstvu, kao i stranici stipendije.info i Facebook stranici Tražim stipendiju. Kako boravak u SAD-u podrazumijeva i posjedovanje pripadajuće vize o tome su zainteresiranim građanima govorili predstavnici konzularnog odjela Veleposlanstva SAD-a.
>> Želite raditi za vojsku? Ovo bi vas moglo zanimati
A je pametnima bez nepotističke piramide ili obiteljskog zlata za kupnju mjesta je pametno zbrisati i naravno ostati do starosti. Glavno da ne smetaju domaćoj nepotističkoj ekipi vršnjaka koji će biti na vlasti i živjeti bolje od većine ovih u u Americi gdje nebude lako u teškoj konkurenciji. No emigranti budu dobili nekaj kaj se tu doma neda kupiti a to je širina i bogatstvo uspjeha u karijeri, osjećaju medjunarodnog uspjeha a to se nikakvim parama kupiti neda.