Drugi ovogodišnji kvartal donio je stabilizaciju cijena nekretnina i u Hrvatskoj. Eurostat navodi da su u razdoblju od travnja do kraja lipnja cijene nekretnina porasle 0,6 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2014. godine, čime se i Hrvatska odmakla iz skupine malobrojnih članica kod kojih pada vrijednost nekretnina. Minuse na nekretninskom tržištu u odnosu na prva tri mjeseca bilježile su Slovenija, Rumunjska i Italija, dok je na razini EU prisutan rast cijena od 1,4 posto.
No, gleda li se razdoblje unatrag godinu dana, tada su i u Hrvatskoj cijene nekretnina u drugom kvartalu bile 2,9 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. U Sloveniji su za to vrijeme nekretnine zaronile oko 10 posto, a Italiji oko 5 posto. Ljudi iz domaćeg nekretninskog biznisa nadaju se oporavku tržišta, a osim predstečajnih nagodbi i rasprodaje stanova iz bilanci građevinskih tvrtki, prodaju nekretnina tijekom 2014. potaknula je i zakonodavna promjena. Od početka iduće godine PDV će se obračunavati i na vrijednost zemljišta, što će cijenu novih stanova povećati približno 4 posto.
U isto vrijeme uvodi se PDV na građevinsko zemljište, ali se ukida plaćanje 5 posto poreza na promet nekretnina. Inače, cijene nekretnina u Hrvatskoj pale su nakon 2008. godine oko 30 posto, izračunala je Hrvatska narodna banka. Pad je posebno izražen 2012. i 2013. godine.
>> Porez bi nas koštao 3,5 milijardi kuna
Nekretninsko trziste je Hrvatskoj uz turizam najvaznija grana privrede. Dok se god stanje na nekretninskom trzistu ne poboljsa, mi iz krize necemo izaci. Kad je to receno da dodam i slijedece, nema sanse da je pad cijena nekretnina stao. Cijenee ce pasti jos najmanje 20%. Ako se gradjevinarima to ne isplati, moraju se poduzeti zakonske mjere da im se na kraju ipak isplati.