Potpredsjednik MOL-a za istraživanje i proizvodnju Alexander Dodds najavio je u intervjuu Reutersu da se kompanija okreće istraživanju Sjevernog mora kako bi nadoknadila pad proizvodnje u Hrvatskoj i Mađarskoj.
Za pad proizvodnje u Hrvatskoj krivi oduzimanje dozvola Ini.
Žalili se
MOL se tek natječe za dozvole za istraživanje naftnih polja u Sjevernom moru, a ta je akvizicija dio plana naftne tvrtke da do 2018. udvostruči proizvodnju nafte. Dodds je najavio ulaganje od milijardu dolara, ali je napomenuo da se ta brojka treba shvatiti vrlo okvirno jer će realizacija ulaganja prije svega ovisiti o potencijalu tih polja. U Hrvatskoj pak pada proizvodnja, požalio se Dodds, zbog problema s dozvolama za istraživanje nafte. Naime, Ina je u ljeto 2011. izgubila dozvole za eksploataciju tri naftna polja jer nije dovoljno ulagala. Iako su se na odluku Ministarstva gospodarstva žalili, proces još nije zaključen. Dodds tvrdi da je ta odluka štetna i za Hrvatsku i za Inu, a samo posredno i za MOL.
– Da sam Hrvat, bio bih vrlo frustriran zato što Ina u ovom trenutku ima pristup licencijama koje, kad bi se iskoristile, dovode do proizvodnje 4000 do 4300 barela nafte dnevno, ali one nisu odobrene. To je devet posto proizvodnje Ine, što pokazuje koliko pati Ina, ali i država gubi zbog toga što propušta prihode od poreza – poručio je Dodds. Problem ulaganja u istraživanje Ine predmet je pregovora MOL-a s hrvatskom Vladom. Podsjetimo, Ina je nakon niza upozorenja hrvatske strane da nedovoljno ulaže u eksploataciju i istraživanje naftnih polja u panonskom bazenu u kolovozu 2011. izgubila dozvole na tri naftna polja. Tada su u Ini priopćenjem objasnili da nisu ulagali u sva polja jer su se, “dok je Ina poslovala sa znatnim gubicima, koncentrirali na stabilizaciju Ininih financija”. Ina se žalila na oduzimanje dozvola i tražila da se to uzme u obzir. Apsurdno, danas oduzimanje dozvola MOL koristi kao argument za objašnjenje zašto je proizvodnja u Hrvatskoj pala. Prema procjenama nekih stručnjaka našu su se rezerve nafte od 2005. do 2013. prepolovile, što u kontekstu otvaranja novih tržišta postaje primarno hrvatski problem.
Manevarski potez
U Ini tvrde da ulažu velik novac u istraživanje nafte pa tako napominju da se od siječnja do rujna u istraživanje i razvoj ponajprije u Hrvatskoj uložilo oko 800 milijuna kuna, a da su ukupna ulaganja u tom segmentu narasla na 3,2 milijarde kuna od 2009. godine. Najavljuju i kako će se ove godine javiti na natječaje za nove istražne prostore. Okretanje leđa Hrvatskoj koje je najavio Dodds dio stručnjaka drži još jednim manevarskim potezom u pregovorima Ine i MOL-a.
>>INA-MOL: Vlada će ipak tražiti međunarodnu arbitražu
>>MOL kupio offshore istraživačko - proizvodni portfelj na Sjevernom moru