Ministarstvo financija obrazložilo je odbijanje završetka predstečajne nagodbe Mirne, ističući kako su se mnogi zahtjevi Mirne protivili zakonu, a Geneza, koja je s Gradom Rovinjom bila jedini interesent za ulazak u Mirnu, nije dostavila garanciju banke niti pismo namjere iz kojeg bi bila vidljiva mogućnost dokapitalizacije.
Među nizom spornih činjenica, navode primjerice kako je 12. veljače donesen izmijenjeni plan po kojem može ući financijska institucija u Mirnu, ali uz prethodno odobrenje Geneze i Grada Rovinja, što je protivno zakonu, jer Geneza koja nije vjerovnik ne može imati takav zahtjev. Država je dan kasnije, kada je održano i prvo ročište, poručila da će glasati za plan ako HPB pretvori svoja potraživanja u kapital i obavi dokapitalizaciju, s čime se, kažu, Mirna nije složila.
Iz Mirne odgovaraju kako se je Ministarstvo moglo pojaviti na ročištu i dati protuprijedlog, no nisu, čime su dali zeleno svjetlo stečaju. Navode i kako ni ministarstvo ni HPB nisu dali protuprijedlog, pa je i bilo jedino moguće glasati o prijedlogu Geneze i Grada Rovinja. Dodaju i da se je uprava 30. siječnja obratila savjetodavnom vijeću za konzultacije i pomoć, ali nije dobila odgovor.
>>Unatoč iskazanom interesu Podravke, isprovociran stečaj tvornice ribe Mirna Rovinj