Nakon šestosatne rasprave, hrvatski članovi Ine napustili su sjednicu uprave. Učinili su to kada je na dnevni red došla točka u kojoj su trebali pristati na gašenje rafinerije Sisak i njezino preoblikovanje u logističko-distributivni centar. Time su spriječili donošenje takve odluke jer ostatak uprave Ine, koji je imenovao mađarski MOL, nije imao kvorum za donošenje odluke. Da su ostali u prostoriji, odluka se mogla donijeti i preglasavanjem, odnosno uz pomoć ‘zlatnog glasa’ koji ima predsjednik uprave Ine Zoltan Aldott. Podsjetimo, šest je članova uprave Ine, ali Aldott ima pravo na dvostruki glas.
Informacije cure s obje strane kroz neslužbene kanale, a slažu se samo u tome da se hrvatski trojac – Davor Mayer, Ivan Krešić i Niko Dalić – pozivao na Zakon o energiji te da je bilo riječi o medernizaciji riječke rafinerije. Jedne informacije govore da su hrvatski članovi Ine napustili sjednicu zbog toga što nisu bili sigurni hoće li donošenjem odluke prekršiti Zakon o energiji, a da su se složili s ekonomskom analizom, dok drugi izvori tvrde da je istina suprotna.
Tražili objašnjenje
– Nisu se složili s analizom po kojoj je sisačka rafinerija nerentabilna. Dapače, na sjednici uprave Ine dva se sata raspravljalo o tom lošem materijalu pa su hrvatski članovi uprave tražili objašnjenja na tu temu – kaže nam izvor. Dodaje i da je prigovor hrvatske strane išao u smjeru da se ne smije koristiti informacijom o eventualnom ulaganju u Rijeku kao argumentom za žrtvovanje Siska. Ipak, odlazak članova uprave Ine sa sjednice samo je prolongirao odluku, ali nema pravilnika koji bi ih spriječio da iz tjedna u tjedan napuštaju sjednice i na taj način blokiraju zatvaranje sisačke rafinerije. Iz Ine doznajemo da će Sisak na dnevnom redu biti ponovno idućeg tjedna.
Kako je Večernji list već pisao, hrvatski članovi uprave inzistirali su da im se da još malo vremena kako bi analizirali ekonomsku podlogu odluke o prenamjeni Siska. Odluka o nastavku ulaganja u rafineriju u Rijeci nije pripremljena već se pretpostavlja da bi mogla biti donesena u idućih nekoliko mjeseci. Riječ je o planu ulaganja od oko 400 milijuna dolara, čime bi se financiralo postrojenje za obradu teških ostataka.
Nastavak idući tjedan
Nije donesena ni odluka o zbrinjavanju 338 radnika, ali to ne znači da su ta radna mjesta spašena, već se odluka prolongira na idući tjedan. Sjednica uprave započela je u srijedu u 11 sati.
Napuštanje sjednice tek je jedna od mogućnosti kojom se može spriječiti gašenje Siska. Prema članku 4. aktualnog Zakona o energiji, i postrojenja za preradu nafte – dakle rafinerije – proglašeni su objektima od interesa za Hrvatsku te je vlasnicima tih objekata određena obveza da ih održavaju, tehnološki unapređuju, odnosno moderniziraju sukladno interesima RH i njezinoj energetskoj strategiji. Takva se odredba tumačila kao zabrana zatvaranja ili prenamjene domaćih rafinerija, a mađarski MOL, navodno, podnio je i tužbu Europskoj komisiji tvrdeći da taj članak nije u skladu s osnovnom regulativom EU o tržišnom natjecanju. U Europskoj komisiji nisu htjeli otkriti krši li se tim člankom sloboda tržišnog natjecanja već su tek rekli da je provjera u tijeku.
Resorni je ministar Ivan Vrdoljak istaknuo kako će Vlada učiniti sve da zaštiti donošenje štetnih odluka i energetski interes Hrvatske, a podsjećamo da je ekonomski interes Ine zaštićen i odlukom Arbitražnog tijela u Ženevi po kojoj se MOL priječi u donošenju štetnih odluka za kompaniju. Hoće li se Vlada pozivati na tu odredbu, tražiti izlaz u Zakonu o energiji ili ima treći put, otkrit ćemo u idućim tjednima.
>>200 radnika pred upravnom zgradom sisačke rafinerije: 'Direktore, javi se!'
>> MOL o gašenju rafinerije: Podržavamo odluke koje su u komercijalnom interesu Ine
>> 'Nemamo ovlasti blokirati odluke Ine, ali zaštitit ćemo energetski interes RH'
komunizam u glavi ljudi i naroda. Mađari platili novac (dionice) za INU ! A sad bi je nacionalizirali,čitaj -ukrali vlasniku, da se djeca političara opet malo igraju ničijom imovinom. (ugovor o upravljnju nema nikakve veze s vlasništvom ??!!)