Iako je imala samo tjedan dana za osmišljavanje svečanog otvaranja Dubrovačkih ljetnih igara, dramska ravnateljica festivala Dora Ruždjak smislila je kratki i efektni program. U njemu nije bilo Linđa, ali je bilo kneza, doduše, malo nervoznog i lomljivog, kakvi već i jesu naši prošli i sadašnji vladari. Suvremeni ples umjesto folklora, suvereni pjev Valentine Fijačko, vječne poruke iz dubrovačke literarne baštine u stilu rečenice da Dubrovnik opet ište pustu hrid da skrije slobodu, resili su program koji je združio dva orkestra i tri zbora. U pomoć Dubrovniku došli su i Zagrebačka filharmonija i moćni splitski operni zbor, a na svečanoj tribini bio je i splitski v.d. intendanda Duško Mucalo. Valjda je to znak da će Splitskog ljeta ipak biti, jer ako Splićani mogu pjevati u Dubrovniku, onda valjda mogu i u Splitu.
A izvrstan je bio i onaj posmrtni marš koji je označio ulazak umjetnika u slobodni grad Dubrovnik nakon što je knez ipak smogao snage i rekao: neka uđu.
Dubrovački gradonačelnik u uvodnom se govoru prisjetio velikih Dubrovčana i zaželio gradu novi gospodarski uzlet prije kojeg moraju srušiti barijere u samima sebi. A umjetnici su mu pred očima odigrali znakoviti igrokaz u kojem je bilo mjesta i za igrače golfa (slučaj Srđ), ali i za skijaše. Očito su organizatori programa znali da će na tribini među uglednicima biti i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je na Sljemenu ugostio utrke Svjetskog kupa.
A uz predsjednika Josipovića, na tribini je bio i crnogorski predsjednik Vujanović, koji nije dočekan niti jednim zviždukom, ali i glavni igrači kukuriku koalicije, Zoran Milanović koji već ima držanje državnika i Radomir Čačić i Vesna Pusić. A ako se malo prisjetimo, i Ivo Sanader je osvojio prve parlamentarne izbore nakon što je baš na Dubrovačkim ljetnim igrama bio na koncertu Tereze Kesovije.
I premda je ovogodišnje otvaranje Igara na koje se vraća jedan jedini Ivo Pogorelić i koje najavljuju čak tri dramske premijere, bilo manja umjetnička provokacija od lanjskog, ipak je najavilo novu eru u povijesti šezdeset i dvije godine starog festivala. Tako je uvodni dio glazbe za svečanost ostvaranja izvrsno osmislio dubrovački skladatelj Frano Đurović, a u glumačkom ansamblu koji se našao pred TV auditorijem i uzvanicima nije bilo veterana poput Milke Podrug Kokotović, Tonka Lonze, Pere Kvrgića ili Miše Martinovića koji su u svojim karijerama otvorili na desetine Igara. No, ono što niti jedno vodstvo vjerojatno nikada neće micati jest Gotovčeva i Gundulićeva Himna slobodi uz čiji se arhaični zvuk zastava Libertas diže na Orlandov stup na kojem će se vijoriti sve do kraja i dalje najuglednijeg festivala u državi 25. kolovoza.
Gledam putem HTV svake godine, valjda bu se i meni potrefili neki novci pa da odem vidjeti otvorenje jedne godine uživo...