Prošlo je osam dana otkako je olujno nevrijeme Teodor poharalo Zagreb. A iako se u gradu posljedice oluje više ne vide, na zagrebačkoj strani Medvednice i dalje se sanira šteta koju je oluja napravila.
Zatvoreni domovi
– Prema posljednjim procjenama oluja je srušila oko tri tisuće stabala, no to nije konačna brojka. Sigurno će, kako nastavljamo sa saniranjem, brojka i dalje rasti – govori Ivica Dugački, upravitelj Šumarije Zagreb, dok s ekipama na terenu čisti Sljemensku cestu. Djelatnici Šumarije i kooperanti već osmi dan zaredom pokušavaju raščistiti cestu koja vodi do vrha Medvednice.
Do sada su uspjeli raščistiti većinu ceste te je promet moguć, no nikako preporučljiv. Planinske staze bit će sigurne tek u proljeće, a sveukupna sanacija Sljemena mogla bi trajati i do godinu dana.
Sablasno prazni bili su i planinarski domovi, svi redom zatvoreni. Nenad Rumbak, vlasnik planinarskog doma Grofica, jedini je bio prisutan.
– Morao sam popraviti nastalu štetu, koja ipak na samom vrhu nije velika. Zatvoreni smo dok ne otvore cestu. Ne želim ni na koji način poticati ljude da se penju dok nije sigurno – govori Rumbak. Čišćenje cesta u nedjelju je privremeno prekinuto zbog brojnih Zagrepčana koji su krenuli prema Sljemenu.
– Morali smo vraćati građane. Šest ekipa neprestano radi na sanaciji, cilj nam je u sljedećih petnaest dana potpuno očistiti cestu kako bi bila spremna za Snježnu kraljicu – govori nam Dugački.
Nastala su i klizišta
Iz Šumarije Zagreb upozoravaju da su oštećenja teško vidljiva, ali da s prvom kišom ili vjetrom oštećeno drveće može pasti. – Brojna planinarska društva i sportske udruge ponudili su nam pomoć u sanaciji. Zahvalni smo im, no morali smo i njih odbiti. Jednostavno je previše opasno – naglašava Ivica Dugački.
Osim drveća problem su i klizišta te puknuće asfalta kod Kraljičina zdenca. Točan datum puštanja ceste u promet još se ne zna, no sve službe mole građane da se do tada suzdrže od izleta na Sljeme.