otkaz boli

Evo kako nezaposlenost uništava zdravlje, prijateljstvo i budućnost

Nezaposlenost
Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
1/2
27.01.2014.
u 18:07

Osobe koje su dobile otkaz iako ništa nisu skrivile, izložene su dvaput većem riziku da će oboljeti od visokog tlaka i srčanih bolesti

Broj nezaposlenih u Hrvatskoj premašio je 370 tisuća.

Brojke su to koje se često ističu, a još češće se zaboravlja da iza brojeva stoje ljudi s imenom i prezimenom.

Gubitak posla životna je kočnica koja će osim na mentalno zdravlje i fizički zaboljeti. Na koje sve načine nezaposlenost i beznađe utječe na zdravlje pojašnjavaju stručnjaci za The Huffington Post.

Srce

Osobe koje su dobile otkaz iako ništa nisu skrivile, izložene su dvaput većem riziku da će oboljeti od visokog tlaka i srčanih bolesti u razdoblju od godine i pol od otkaza, čak i ako brzo nađu novi posao.

Djeca

Djeca čiji su roditelji izgubili posao imaju 15 posto veću mogućnost da će im ocjene u školi biti slabije.

Fitness

Smanjenje plaće za 50 posto godišnje rezultirat će s dva i pol kilograma više.

Kronične bolesti

Zdrave osobe koje su izgubile posao jer je tvrtka u kojoj su radili propala imaju 83 posto veću mogućnost da će oboljeti od kakve kronične bolesti.

Životni vijek

Nezaposlenost povećava stopu smrtnosti

Prijateljstvo

Čak 43 posto osoba koje su bile nezaposlene šest mjeseci i dulje kažu da su izgubile kontakt s nekad bliskim prijateljima.

Zarada u budućnosti
Radnici koju su izgubili posao 1980-ih jednom kad su se opet zaposliti zarađivali su 20 posto manje od onih koji nisu prije bili ostali bez posla.

Mentalno zdravlje

Dugotrajna nezaposlenost povezuje se s razvojem duboke depresije.

>>'Za mene i moje prijatelje je prekasno, mi se već pakiramo'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?