1. Održavajte higijenu zuba
Španjolski znanstvenici otkrili su uzročno-posljedičnu vezu između bolesti zuba i alopecije areate (djelomičnog opadanja kose). Oni smatraju da u borbi protiv uzročnika infekcije zuba, organizam uništava i stanice od kojih se formira kosa.
2. Riješite se gljivica
Perut uzrokuju gljivice koje otiču naglašen rast stanica kože na tjemenu. Odavno je dokazano da cink pyrithione i ketokonazol uništavaju glljivice, zbog čega su ove dvije tvari obvezatni sastojci šampona protiv peruti. No novija istraživanja pokazuju da ketokonazol također i povećava promjer vlasi za 8,46%.
3. Pojačajte unos željeza u organizmu
Jedna od posljedica nedostatka željeza u organizmu jest i tanka kosa. Meso je najbolji izvor ovog minerala, ali 30% dnevnog unosa potječe od drugih namirnica, kao što su kruh, žitarice i zeleno lisnato povrće. Budući da naš organizam ne može dovoljno učinkovito apsorbirati mineral iz ovih namirnica, potrebno ga je konzumirati u kombinaciji s izvorima vitamina C, koji značajno potiče apsorpciju.
4. Koristite suhe šampone
Ukoliko imate masnu kosu, nemojte je prečesto prati, jer ćete je oštetiti. Umjesto toga, stručnjaci preporučuju da tretirate kožu glave preparatima koji upijaju višak masnoće (suhim šamponima).
5. Uzimajte zdrave masnoće
Žene koje ne uzimaju dovoljno masnoća često imaju slabu kosu. Vlasište se hrani masnoćama, koje nastaju u korijenu, stoga, ako je vaša prehrana siromašna korisnim aminokiselinama (omega-3), kosa će izgubiti sjaj i elastičnost.
6. Nemojte čupati sijede vlasi
Na taj ćete način oštetiti folikul dlake. Osim toga, vlas koja ponovno izrasta bit će jača i uočljivija, što sigurno ne želite postići.
7. Oprezno s količinima vitamina C
Prema mišljenju britanskih trihologa, visoka razina vitamina C u organizmu nepovoljno utječe na stanice kože glave – povećava broj spora gljivica – uzrokujući crvenilo i perutanje.
>>Žene koje imaju ravnu i tanku kosu trebale bi je prati svaki dan
>>Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 2.dio