Hrvatski znanstvenici sudjelovali su u međunarodnoj ekipi koja je otkrila da su glikani, pojednostavnjeno rečeno šećeri na proteinima u molekuli, izvrsni biomarkeri biološkog i kronološkog starenja. To će olakšati posao forenzičarima i liječnicima pri postavljanju dijagnoze i prevenciji bolesti jer će moći odrediti koliko osoba ima godina, ali i koliko je organizam “istrošen”, odnosno je li stariji ili mlađi od godine rođenja osobe.
U istraživanju su sudjelovali znanstvenici s Farmaceutsko-biokemijskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, medicinskih fakulteta u Splitu i Osijeku i Instituta za antropologiju iz Zagreba te laboratorija Genos. U projektu je sudjelovalo pet tisuća osoba iz četiri europske populacije.
– U projektu je sudjelovalo nas 27 autora iz Hrvatske, Velike Britanije i Rusije. Dobivali smo uzorke plazme i sva je analiza obavljena u Hrvatskoj. Trenutačno je u procesu patentiranje, a sigurno ćemo nastaviti istraživanje – kazala je Jasminka Krištić, molekularna biologinja iz Laboratorija za glikobiologiju tvrtke Genos. Sada su, kaže, istraživali glikan iz plazme, a nastavit će istraživati glikane iz kože, što će sigurno pridonijeti liječenju i prevenciji kožnih bolesti, ali i usavršavanju proizvoda za estetsku njegu kože.
>> Ovo su tri najčešće greške koje činimo s hranom, a utječu na našu kožu