Pravu olimpijsku priču ispričao je Norvežanin Ole Einar Bjørndalen, pokazao pravu čar Igara te zbog njega uz slogan “brže, više, jače” možemo dodati i “starije”. Iako 40-godišnjak, posramio je konkurenciju pobjedom u sprintu za svoje sedmo olimpijsko zlato, rekordnu 12. medalju s Igara (poravnao se sa sunarodnjakom Bjornom Dæhlieom)! Pazite, radi se o biatlonu, jednom od najnapornijih sportova, a dovoljno govori slika biatlonaca u cilju koji padaju kao da su pokošeni...
– Mladi će te pregaziti, vrijeme ti je da odeš, dao si svoje – glasila je poruka Bjørndalenu prije osam godina, nakon Torina... U to je doba bio poznat iz Salt Lake Cityja, gdje je naša Janica Kostelić uzela tri zlata, a on – četiri! Nije poslušao savjete “stručnjaka” te je u Sočiju dogurao do titule najuspješnijeg zimskog sportaša ikad!
Svima nam je primjer
– Znate zašto smo mi biatlonci skromni? Gledamo u Bjørndalena koji je izuzetno jednostavan i skroman čovjek, a apsolutna je legenda. Pokraj takvog mi smo svi sitni, a naše medalje male. Usto, gledajući njega, svima nam je primjer kako nam karijere mogu trajati godinama – kaže Jakov Fak (26) koji ga je pobijedio u Vancouveru za jedinu hrvatsku zimsku medalju uz one obitelji Kostelić.
– Bjørndalen je perfekcionist, i to u svemu. Doveo je izvedbu do savršenstva, što u trkačkom, što u streljačkom smislu. Nije najprecizniji (imao je i promašaj za zlato, nap. a.), ali svaki metak ide u istom vremenskom intervalu, u manje od dvije sekunde. Osobenjak je kojem se cijeli život svodi na treninge i natjecanja, a sve mu je ostalo sporedno. Čak je i kupio kuću Južnom Tirolu kraj biatlonskog stadiona. Takav je u ovom sportu ipak samo jedan – kaže Marijan Petrović, prvi trener Jakova Faka iz BK Bjelolasice. Na natjecanjima je od velikana i učio.
Upijali smo kao spužve
– Upijali smo kao spužve svaki njegov pokret, svaki mig. I onda smo ga kopirali drugo jutro na treninzima. U biatlonu je štos da u luđačkom tempu juriš 10 ili 20 kilometara, a onda moraš stati i u 30 sekundi ispucati pet metaka u metu promjera četiri centimetra. No nije sve samo snaga. Važno je biti i jak u glavi. Tu je Bjørndalen odličan, a ista je priča i s našim Jakovom Fakom – dodaje Petrović.
Snježni Michael Jordan nije još rekao zadnju riječ. Danas vozi dohvatnu utrku od 16 sati, a kako je u Naganu, Torinu, u Salt Lakeu, Torinu i Vancouveru uzeo barem dvije medalje, zašto bi u Sočiju ostao na jednoj? Njemu je sagnuti glavu po zlato postalo kao – dobar dan.
>> Oni će obilježiti Igre u Sočiju
A gdje je Janez Fak!?Nije valjda zaluto na putu do cilja!?