"Ja sam imala jednu ružnu epizodu nakon što sam završila fakultet. Zaposlila sam se u jednoj banci kao pripravnica i imala sam ugovor na određeno vrijeme, na tri godine. U toj trećoj godini zatrudnjela sam jer sam se u međuvremenu udala i ugovor mi je istjecao dva dana nakon što mi je počinjao službeni rodiljski dopust, dakle trebala sam ići roditi i do zadnjeg dana sam radila. I oni su se prema meni ponijeli tako da su mi dali otkaz, nisu mi produljili ugovor, bez obzira na to što nisu imali nikakve obveze prema meni, nisam im bila na trošak. I nakon šest mjeseci ponovno su me zvali da se vratim natrag u banku, ja sam im se zahvalila i rekla: Nikad više. Neću se dovesti u takvu situaciju, idem u privatni biznis", podijelila je svoje iskustvo s rodiljskim dopustom Tajana Kesić-Šapić, direktorica Centra za poduzetništvo, inovacije i tehnologije HGK, na prošlotjednom okruglom stolu Žene poduzetnice u organizaciji Poslovnog dnevnika, a kojim se željelo skrenuti pozornost na ključne probleme s kojima se žene u poduzetništvu susreću te kako ih najbezbolnije prebroditi.
Dodala je da ono što Europska unija razlikuje, i ono što bi se u Hrvatskoj trebalo razlikovati, jest razlika između "socijale i pravog poduzetništva". Objasnila je da žene u Hrvatskoj još uvijek, uglavnom, u poduzetništvo ulaze iz nužde, a ne zato što u tome vide priliku. Ulaze u rizik jer nemaju izbora i jer moraju prehraniti obitelj.
"Ja sebi ne mogu dozvoliti rodiljski dopust, poduzetnice nemaju rodiljski dopust, znači radi se, rodi se dijete, nastavlja se raditi", kazala je Ivana Matić, osnivačica udruge Women in Adria, napomenuvši da poticaji postoje u smislu troškova čuvanja djece. "Kod nas to postoji, ali poticaji, koliko sam ja vidjela, postoje u određenom iznosu, znači žena može izabrati – je li to za čuvanje djece ili biznis. Naravno da ću ja odabrati da to bude za biznis, misleći da ću se nekako snaći s djecom, ali naravno da to onda postaje i jako komplicirano", dodala je.
I Maja Jelisić Cooper, direktorica i suosnivačica Klasik TV-a, podijelila je svoje iskustvo, kazavši da je rodila u trenutku najveće gospodarske krize te kako je nakon toga radila od kuće. "Bila sam doma možda dva mjeseca, ali sam zapravo, kako sam rodila, bila na conference callu i radila od doma. A na prve sastanke intenzivno sam išla možda nakon dva mjeseca. Dakle, krenulo se u rizik i 'stisnulo' se jednostavno", opisala je. Više pročitajte ovdje.
Antinatalitetna politika u Hrvatskoj. Nešto kao samodestrukcija.. tj. uništavanje sebe, svog naroda. Kad vlast uništava narod, polako ali sigurno uništava sebe.